Celkem 3,8 milionu korun musí zaplatit šestice lidí a dvě firmy v kauze zmanipulovaných zakázek při sjednávání náhradní autobusové dopravy u Českých drah. Všichni také dostali podmíněné tresty odnětí svobody. Na případ přitom policisté přišli náhodou, když se snažili zmapovat uplácení v tuzemském fotbale, zejména kolem někdejšího místopředsedy fotbalové asociace Romana Berbra.
Hlavním hybatelem drážní větve je sedmačtyřicetiletý Albert Oláh, který měl u Českých drah na starosti vypisování zakázek na náhradní autobusovou dopravu při výlukách na trati. Zároveň byl ale aktivní ve fotbale a snažil se tam prosadit jako funkcionář. I proto se stýkal se šéfem fotbalového Slavoje Vyšehrad Romanem Rogozem, na něhož žalobci nechali nasadit odposlechy.
A právě uvedené odposlechy Rogoze, v nichž se chlubil, že má na drahách spojku, přes kterou umí zařídit zakázky, na tuto větev případu ukázaly. „Pacička to zařídí,“ ujišťoval například poslouchající na druhé straně telefonu. Pacičkou myslel právě Oláha, který měl tuto přezdívku kvůli tomu, že měl částečně ochrnutou ruku. V policejní síti nakonec uvázlo sedm lidí a dvě firmy.
Oláh pravidelně informoval Rogoze o tom, jaké zakázky vypisuje, a také mu těsně před koncem přihlášek sděloval, kdo se přihlásil a jaké dal nabídky. Rogoz pak oslovoval zejména majitele dopravních firem Gumdrop a VIP Line a dopravce Tomáše Višňáka. Jako prostředník figuroval i Rogozův spolupracovník David Bejdák, případně další fotbalový činovník Petr Heidenreicher.
Když například zjistili, že se do zakázky přihlásili jen sami či jim spřátelené firmy, tak se pak dohodli, že ti, kdo dali nejnižší nabídku, odstoupí a zůstane ta nejdražší. Takto se jim podařilo ovlivnit nejméně čtyři zakázky.
Ne vždy jim to však vyšlo. Policisté zmapovali například zakázku na náhradní dopravu na trati Teplice–Litvínov a Most–Moldava od července do listopadu 2020.
Naúčtoval 188 cestujících, v autobuse jich bylo jen 15. Nevím, jak se tam ocitli, říká obviněný dopravce
Čtvrt hodiny před uzavíráním nabídek, které bylo v 10 hodin, Oláh vstoupil do vnitřního systému drah a zjistil, že nejnižší nabídku 4,68 milionu korun dala společnost BusLine. Prostřednictvím Bejdáka a Rogoze tato informace doputovala k Višňákovi, který minutu před limitem nabídl 4,5 milionu korun. Ale přesto neuspěl. „A to vzhledem k tomu, že v 9.58 podala nižší nabídku společnost Mazuj doprava, na což už uvedení z důvodu časové tísně nestihli reagovat,“ konstatoval soud.
U jedné ze zakázek pak Oláh nechal vyplatit skoro tři miliony korun, ač dopravce odjezdil jen zhruba polovinu nasmlouvaných kilometrů. Tyto peníze ale dopravci nezůstaly – 1,3 milionu korun poslal jako „odměnu za informaci o příležitosti“ firmě, kterou vlastnil Rogozův blízký spolupracovník.
Obvodní soud pro Prahu 1 loni v listopadu všechny uznal vinnými. Největší trest – tříletou podmínku a peněžitý trest 480 tisíc korun – si od soudu odnesl právě Oláh. Proti verdiktu sice podal odvolání, ale neuspěl. Odvolací senát Městského soudu v Praze v čele s Jaroslavem Cihlářem potvrdil také tresty trojici dopravců a dvěma firmám, které se na manipulaci podílely a posílaly Rogozovi a Oláhovi úplatky. Podle něj jejich vinu bez pochybností prokázaly odposlechy.
„Jsou jednoznačným důkazem, že byli srozuměni s tím, že budou od Oláha získávat informace o průbězích výběrových řízení a po vzájemné dohodě budou svoji činnost koordinovat tak, aby vyhrála pro ně nejvýhodnější nabídka,“ konstatoval Cihlář. Všichni pak musí současně uhradit škodu způsobenou Českým drahám ve výši 1,1 milionu korun. To byla jediná změna proti prvoinstančnímu rozsudku – ten totiž původně přiznal drahám jen 160 tisíc korun.
Dva z obžalovaných přitom už dříve uznali vinu a dohodli se se státním zástupcem na trestu. Prvním byl právě Rogoz, který si odnesl dvouletou podmínku a peněžitý trest 350 tisíc korun, jeho spolupracovník z klubu David Bejdák, který dělal spojku a nosil obálky s penězi, pak dostal osmiměsíční podmínku a peněžitý trest 72 tisíc. Podíl sedmého obžalovaného, funkcionáře fotbalové asociace Petra Heidenreicha, vyčlenil soud do samostatného řízení.
Podle Českých drah by se nyní podobná situace nemohla stát, protože například už není možné před skončením termínu nahlížet do nabídek. České dráhy navíc založily dceřinou firmu ČD Bus, a výrazně tak snížily využívání externích dodavatelů.
„Zároveň je třeba vzít v úvahu, že v tomto případě nešlo o systémové selhání, ale o kriminální činnost. Nicméně současný systém zadávání zakázek v ČD již takové jednání nepřipouští,“ uvedla mluvčí drah Vanda Rajnochová.
I když přitom Rogoz i Oláh dostali „jen“ podmínky, je pravděpodobné, že nakonec budou muset nastoupit do vězení. Rogoz byl totiž, byť nepravomocně, odsouzen i v kauze samotné fotbalové korupce, kde dostal souhrnný trest čtyři roky vězení a musí platit pokutu 400 tisíc korun. Verdikt rozeslal soud v uplynulém týdnu.
Žalobce Jan Scholle HN řekl, že podá odvolání a bude chtít zpřísnění trestů. A to zejména pro hlavního aktéra Romana Berbra, který od plzeňského soudu odešel jen s tříletou podmínkou.
A před soudem nyní stojí znovu i Oláh. Městský soud začal projednávat případ zmanipulovaných zakázek agentury CzechTourism, kde je Oláh také mezi dvanáctkou obviněných v čele s úředníkem státní agentury Alešem Pangrácem. Obžaloba Pangráce viní, že připravil agenturu o 27 milionu korun tím, že zadával firmám zakázky a ty mu pak zpět vyplácely provize. Jednou z nich byla i firma Salzo, kde figurovala Oláhova manželka.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist