Nikde na světě se nevyskytuje taková koncentrace firem a vědeckých ústavů zabývajících se elektronovou mikroskopií jako v Brně. Silné postavení oboru přitom stojí zejména na třech firmách: Thermo Fisher Scientific, Tescan a Delong Instruments, které navazují na bývalý státní podnik Tesla Brno. Největší z nich, brněnská Thermo Fisher, loni utržila přes 25 miliard korun se ziskem 1,3 miliardy. Za vědu a výzkum největší exportér na Moravě utratil bezmála 1,5 miliardy korun.

Přes dva tisíce zaměstnanců brněnské divize elektronových mikroskopů vede Petr Střelec, pro kterého je podnikání ve sféře elektronových mikroskopů hlavně o inovacích a podpoře místního ekosystému. Společně s dalšími technologickými firmami se snaží podporovat studenty v zájmu o studium STEM oborů a spolupracovat s vědeckými institucemi. „Budovy a vybavení si může pořídit každý s dostatkem financí, ale vybudovat tým špičkových odborníků je náročnější,“ říká v rozhovoru.

Jakou pozici Thermo Fisher Scientific zaujímá v oblasti elektronové mikroskopie?

Jsme největším výrobcem elektronových mikroskopů v Česku, ale i na světě. Zároveň jsme v mnoha technologiích tou leading, tedy vedoucí firmou. Když se na to podíváme historicky, tak třeba kryoelektronová mikroskopie, která umožňuje vidět viry a podobné věci, vznikla u nás.

Mohl byste vysvětlit, o co v kryoelektronové mikroskopii a mikroskopech jde?

V roce 2017 získala technologie kryoelektronové mikroskopie Nobelovu cenu. Podíleli se na ní tři vědci, řešili problémy při pozorování biologických struktur. Prvním krokem je vitrifikace – rychlé zmrazení vzorku, aby nevznikly ledové krystaly, které by jej poškodily. Vzorek musí být během transportu i při pozorování v mikroskopu udržován na teplotě tekutého dusíku – odtud předpona „kryo“. Dále se z 2D snímků částic v různých pozicích sestaví 3D model a třetím oceněným přínosem je detekce elektronů, která je náročná kvůli slabému signálu.

Petr Střelec (60)

Vedoucí brněnské pobočky a statutární ředitel Thermo Fisher Scientific Brno.

Vystudoval fyziku na Univerzitě Jana Evangelisty, nyní Masarykově univerzitě.

V roce 1989 nastoupil do brněnské Tesly. O čtyři roky později přešel do vznikající firmy DELMI, dnešní Thermo Fisher Scientific Brno, kde pracoval na vývoji prvního produktu. V roce 2017 převzal odpovědnost za celé brněnské oddělení vývoje a výzkumu.

Ve kterých odvětvích se používají vaše mikroskopy?

Kromě softových disciplín typu politologie, básnictví nebo žurnalistiky snad úplně všude, kde nějakým způsobem dochází k práci s hmotou. Dokonce se využívají v restaurátorství pro historickou analýzu barvy. Všechno kolem nás je hmota a její vlastnosti určuje její struktura. A když je menší než to, co jste schopna vidět pomocí světla, musíte na pozorování použít menší částici – elektrony. K tomu pak slouží elektronový mikroskop.

Mohl byste uvést konkrétní příklady využití elektronových mikroskopů?

Bez elektronového mikroskopu už nevyrobíte žádný pokročilý čip. Počet tranzistorů se v nich stále zvětšuje, zatímco jejich velikost je menší a menší. Proto potřebujeme použít k pozorování elektronové mikroskopy. Směřujeme tím i k udržitelnosti, protože menší čipy spotřebovávají méně energie a jsou rychlejší. Je to důležité při výrobě mobilů nebo třeba v rámci datových center, která se využívají pro umělou inteligenci a dokážou vytížit celé elektrárny.

Zmiňoval jste využití kryoelektronových mikroskopů v práci s viry. Je to tedy nezbytné vybavení i třeba pro vývoj vakcín?

Ano. Například koronavirus byl úplně poprvé zobrazen právě na našem mikroskopu z Brna. Když máte neznámý virus, tak ho zmrazíte a vložíte do mikroskopu, kde ho vidíte až na atomární úrovni. Tak třeba vznikly slavné snímky koronaviru s jeho spike proteiny (protein, který poškozuje tkáně, pozn. red.) – těmi „paklíči“, které virus používá k proniknutí do buňky. Díky těmto detailním snímkům můžeme pochopit, jak spike proteiny deaktivovat, aby virus nemohl vstoupit do buňky a množit se. Podobně lze zobrazit i složité části buněk nebo buněčných membrán. Pro zobrazení celé buňky je ale nutné ji rozřezat a zobrazit po částech, což lze pomocí iontového řezání, na které také máme vlastní technologii.

Mohou elektronové mikroskopy pomoct i při vývoji nových materiálů?

Hrají v tom důležitou roli. Například u baterií sledují chování lithia, které proniká strukturou a způsobuje změny v elektrolytu. Tyto jevy jsou pouhým okem neviditelné, ale elektronová mikroskopie je dokáže zachytit, což je klíčové pro vývoj efektivnějších a odolnějších baterií.

Jakou roli hraje vývoj a výroba elektronových mikroskopů v širší strategii Thermo Fisher Scientific?

Thermo Fisher je velká firma s mnoha divizemi, která dokáže vybavit laboratoř vším od zkumavek až po sofistikované přístroje. Naše divize je součástí skupiny zaměřené na přístrojové technologie a i ta se dělí na specializované týmy, z nichž jedním jsme. V Česku jsou i další pobočky koncernu, ale jsou menší a naše spolupráce s nimi je minimální. Nejvíce spolupracujeme s kolegy z naší divize elektronových mikroskopů v nizozemském Eindhovenu a v americkém Hillsboro.

Jakým způsobem Thermo Fisher Scientific spolupracuje s dalšími brněnskými institucemi a firmami?

Brno je v tomto ohledu unikátní – většina firem zde nějak spolupracuje, často díky podpoře Jihomoravského inovačního centra (JIC), které je v roli facilitátora velmi aktivní. S dalšími firmami jsme v kontaktu hlavně na poli vzdělávání a rozvoje infrastruktury v kraji. Technicky a obchodně si každý jede spíše po svém.

V naší blízkosti působí například Honeywell s velkým vývojovým centrem a společně se intenzivně věnujeme spolupráci s univerzitami. Podporujeme například motivaci studentů ke studiu STEM oborů, což je pro budoucnost Česka klíčové. Do iniciativ se pak zapojují nejen univerzity, ale i střední školy a kraj, což vytváří prostředí, které mladé lidi motivuje a nabízí jim dobré možnosti uplatnění.

Zmínil jste JIC, jak přispěl rozvoji Thermo Fisheru v Brně?

Inovační centrum nám především pomáhá vytvářet prostředí, které přitahuje a rozvíjí talentované lidi – což je klíčové pro naši existenci. Budovy a vybavení si může pořídit každý s dostatkem financí, ale vybudovat tým špičkových odborníků je náročnější, a právě v tom hraje JIC zásadní roli.

Jednoduše řečeno, JIC nám poskytuje komunitu. Podporuje platformu, které říkáme Brno Region Microscopy, jež sdružuje nejen výrobce elektronových mikroskopů jako Thermo Fisher, Delong Instruments a Tescan, ale i instituce jako CEITEC či Ústav přístrojové techniky, které s mikroskopy pracují. Tato spolupráce nám pomáhá popularizovat vědu, pořádat akce jako Dny elektronové mikroskopie a společně se prezentovat na konferencích.

Co činí Brno a jeho ekosystém tak jedinečným pro výzkum a vývoj elektronové mikroskopie?

Brno má pro výzkum a vývoj elektronové mikroskopie podhoubí, které se formovalo už od druhé světové války. Klíčovou roli v tom hrála spolupráce akademických institucí, jako je Ústav přístrojové techniky a Ústav fyziky materiálů, s univerzitami a firmami. Historicky byla zásadní také Tesla, která vyráběla elektronové mikroskopy a další přístroje. Po její ne úplně šťastné privatizaci vznikly tři nové firmy, které v této tradici pokračují a dál rozvíjejí místní ekosystém.

Tento ekosystém podporuje talenty i komplexní dodavatelský řetězec, který je velmi důležitý – na jednoho zaměstnance Thermo Fisheru připadá až pět lidí u dodavatelů. A myslím, že v posledních dekádách se to daří. Je důležité si uvědomit, že jediná firma nemůže příliš překročit limit toho ekosystému. Je to jako s membránou — pokud se ji snažíte v jednom bodě natahovat nahoru, v jednu chvíli rupne. Takže je nesmírně důležité rozvíjet nejenom sám sebe, ale i všechno okolo, což pak v sekundárním jevu pomáhá i vlastnímu rozvoji.

Článek vznikl ve spolupráci s inovační agenturou JIC.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist