Realitní agenti a developeři se v posledních týdnech předhánějí, kdo přijde s lepší zprávou z realitního trhu. V jejich podání se zdá, že lidé opět stojí frontu na nákup jakékoliv nemovitosti za jakoukoliv cenu a vůbec neřeší pětiprocentní hypotéku či vysoké ceny samotné nemovitosti.
Statistiky jejich tvrzení na první pohled potvrzují. Například podle dat realitněporadenské společnosti Knight Frank stouply ceny pražských bytů ve třetím čtvrtletí v novostavbách meziročně o 7,1 procenta, byty ve starší zástavbě podražily o 13,7 procenta. Obdobný růst prezentují i ostatní společnosti. To, že ceny v nominálním vyjádření rostou, potvrzuje ostatně také analýza České národní banky i statistiky České bankovní asociace.
Na druhou stranu po odečtení inflace jsou ale ceny stále výrazně pod úrovní rekordního roku 2022. A v zákulisí je navíc k optimismu daleko. V podstatě by se dalo říci, že čím víc času mají developeři a prodejci bytů na to, aby vyjadřovali prostřednictvím médií svoje nadšení z trhu nemovitostí, tím hůř na tom doopravdy tento trh je.
Developeři zdražují. Průměrná cena za nový byt v Praze se poprvé vyšplhala nad 160 tisíc za metr čtvereční
Aukce, kdysi nejlepší prostředek ke zvýšení prodejní ceny, jsou minulostí. Byty se prodávají dlouho, cena a lokalita jsou hlavními kritérii. Byt na exkluzivní adrese velkého města svého kupce najde vždy i bez slevy, o ostatních projektech se nic takového říci nedá. I proto se zprávy o „rostoucí poptávce“ většinou zaměřují na nějaký úzce vymezený segment trhu. Slova jako „útulný“ či „zajímavý“ získávají nové významy. Výjimkou nejsou ani „útulné“ byty o velikosti pokoje pro služku ve starém činžáku.
Nízká poptávka po koupi vlastnických bytů vedla k tomu, že developeři už třetím rokem výrazně utlumují novou výstavbu. Architekti, kteří jsou dalšími z dílků nemovitostního trhu, mluví přímo o krizi. Nových projektů je minimum. Hlavním zadáním je v současnosti předělávání stávajících projektů za současného tlaku na ceny. Přeloženo do lidského jazyka se staví stále menší byty (lidé to prý chtějí) a stejně jako za finanční krize 2008 se šetří na materiálech. Zkrátka nové projekty sází na cenu a kvalita je často až někde vzadu. Což se stejně jako u patnáct let starých projektů může záhy projevit nějakým nemilým kouskem, kdy se část domu prostě sesune.
Drahé byty, drahé financování a krátká paměť, která považuje nemovitost za jistou výhru v loterii, ovšem nahnaly na trh řadu mladších investorů. Přestože je v průměru nájemné zhruba poloviční oproti splátkám hypotéky, byt jako investiční příležitost žije. Výsledkem je, že kromě mírného růstu cen bytů stoupají i ceny nájemného, a to podstatně rychleji.
Podle analýzy realitního portálu UlovDomov.cz nájemné ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostlo o čtyři procenta. Zvýšení nájemného potvrzují data poradenské společnosti Deloitte, která uvádějí, že průměrný byt (cca 70 m2) ve třetím čtvrtletí podražil v meziročním srovnání o 5,8 procenta. Podle dat realitní kanceláře Sreality.cz se nájemné v bytech za poslední tři roky zvýšilo o 28 procent v menších a o 22 procent ve větších bytech.
Stejně jako v případě cen bytů, které vystřelily (v nominálním vyjádření) vzhůru především kvůli novým, velmi drahým projektům, platí i v případě nájemného, že jej táhnou především nové projekty. Nájmy jsou v těchto bytech výrazně vyšší. Vyšší nájemné požadují také investiční fondy, jejichž nástup na realitní nájemní trh doprovází prudké zvyšování cen. V průměru nabízejí pronájem za částky skoro o třetinu vyšší než jednotlivci. S růstem nájemného v nových bytech se postupně zužuje nabídka levných bytů. Nájemné proto postupně roste i ve starších domech a bytech, a to napříč republikou.
Tento vývoj má dva důsledky. Za prvé se zhoršuje dostupnost nejen vlastnických, ale i nájemních bytů, kdy největší problémy s placením nájmu mají mladí lidé ve věku od 25 do 35 let. Ti za nájemné dají zhruba 40 procent z mediánu hrubé mzdy, což je víc než průměr v EU. Za druhé růst nájemného vede k pozvolnému růstu podílu neplatičů. Ten podle čtvrtletní analýzy Asociace nájemního bydlení stoupl v průběhu třetího čtvrtletí 2024 na 2,8 procenta.
Vlastnické bydlení je v Česku skoro nejhůř dostupné ve srovnání s ostatními zeměmi EU. Růst nájemného dostupnost bydlení dál zhorší. Politické sliby o mohutné nové výstavbě a podpoře bydlení pro mladé, staré, potřebné vyšuměly jako vždy do ztracena. Krize bydlení zatím nemá únikový východ.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist