Ve vědě jde o velkou věc. Jen málokdy si některý z českých vědců sáhne na prestižní grant Evropské výzkumné rady (ERC). Tučnější podporu než tuhle z veřejných peněz nedostanou, a když už ji někdo obdrží, dokazuje to i značný význam vybraného projektu. Letos se však podařilo dvěma českým vědcům uspět u velkých grantů ERC Synergy, které jsou pro skupiny dvou až čtyř badatelů a lze v nich na šest let výzkumu získat až deset milionů eur, tedy přes čtvrt miliardy korun.

Prvním je Miroslav Vořechovský z Vysokého učení technického v Brně, který se zabývá životností betonu a potažmo i jeho udržitelnější výrobou. Druhým pak Ondřej Novák z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Ten se věnuje výzkumu role rostlinného hormonu auxinu při růstu a tvarování rostlin. Evropská výzkumná agentura obdržela z celé EU 548 žádostí o tyto granty. Vybrala z nich 57.

Z dlouhodobého hlediska má Česko v získávání ERC grantů podprůměrné výsledky. Podle analýzy Evropské komise mělo v letech 2021 až 2023 v těchto podporách nízkou úspěšnost i aktivitu.

Při pohledu na současný úspěch českých vědců je ale naděje, že se to změní. Deset z nich totiž nyní získalo o něco menší grant ERC Consolidator, z něhož může každý čerpat až dva a půl milionu eur (víc než 63 milionů korun) během pěti let.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Kdo prestižní evropské granty získal.
  • Proč mají vědci evropské granty radši než ty národní.
  • Nakolik svobodně mohou vědci s mnohamilionovými částkami nakládat.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.