V Pásmu Gazy v neděli začalo platit dlouho očekávané příměří. Teroristické hnutí Hamas pak odpoledne na náměstí Sarájá ve městě Gaza propustilo tři rukojmí. Trojici žen převzala od Červeného kříže izraelská armáda. V předem připraveném přijímacím zařízení v blízkosti Pásma Gazy ženy podstoupily první zdravotní vyšetření. Podle Červeného kříže jsou v dobrém stavu. Ženy v zajetí strávily 471 dní.
Propuštěnými rukojmími jsou Romi Gonenová (24 let), Doron Steinbrecherová (31 let) a Emily Damariová (28 let). Všechny tři byly do Pásma Gazy uneseny při útoku na Izrael v říjnu 2023. Steinbrecherová a Damariová, která má britsko-izraelské občanství, byly uneseny z kibucu Kfar Aza. Damariová byla unesena během nájezdu na hudební festival Supernova.
Izrael má podle dohody o příměří výměnou za tato tři rukojmí propustit 90 palestinských vězňů zadržovaných v izraelských věznicích. Podle prohlášení Hamásu má jít o ženy a děti.
Dohoda je výsledkem nepřímých rozhovorů zprostředkovávaných Katarem, Egyptem a USA. Má ukončit boje mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy a umožnit návrat necelé stovky rukojmích unesených z Izraele výměnou za propuštění téměř 2000 palestinských vězňů z izraelských věznic. Dále má zajistit stažení izraelské armády, návrat palestinských obyvatel vysídlených boji do svých domovů a enormní navýšení přísunu humanitární pomoci.
V první fázi, která má trvat 42 dnů, Hamás propustí 33 rukojmích výměnou za stovky palestinských vězňů z izraelských věznic. Zbylých 65 rukojmích bude podle dohody propuštěno v dalších fázích. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu varoval, že pokud jednání o druhé fázi dohody k ničemu nepovedou, Izrael boje v Gaze obnoví s ještě větší silou než dosud.
Již po zahájení klidu zbraní vystoupil izraelský ministr zahraničí Gideon Saar, podle kterého zůstane region Blízkého východu nestabilní, pokud Hamás zůstane v Pásmu Gazy u moci. V takovém případě podle něj nelze očekávat ani mír, ani bezpečnost. Na protest vůči dohodě rezignovali izraelský ministr pro národní bezpečnost Itamar Ben Gvir a další dva ministři z jeho krajně pravicové strany Židovská síla. Odchodem z vlády pohrozil i ministr financí Becalel Smotrič z další krajně pravicové strany Náboženský sionismus.
Tisíce vysídlených obyvatel Pásma Gazy se už v neděli vydaly na cestu do svých domovů. Podle agentury AFP cestovali na korbách nákladních automobilů, s povozy taženými osly ale i pěšky. Mířili jak na sever do oblasti města Džabálíja, tak na jih do měst Rafah a Chán Júnis. V ulicích příměří oslavovali jak civilisté, tak na některých místech i maskovaní ozbrojenci.
Izraelská armáda se v souladu s dohodou začala stahovat z oblasti města Rafah na jihu Pásma Gazy do takzvaného Filadelfského koridoru podél hranice s Egyptem, který Izrael zřídil. K hraničním přechodu Kerem Šalom mezi Izraelem a Pásmem Gazy zamířily nákladní vozy s humanitární pomocí a cisterny s palivem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist