Dlouho to vypadalo, že pražský primátor Bohuslav Svoboda z ODS je až příliš opatrný, co se týče svých kroků vůči řediteli magistrátu Martinu Kubelkovi. Úředníkovi, kolem kterého se za poslední dva měsíce vyrojilo hned několik kauz – od mimořádných odměn pro asistentku, která si za rok vedle platu přilepšila o 857 tisíc korun, přes odměny pro samotného Kubelku ve výši 2,2 milionu korun až po rozporuplné přidělování městských bytů a parkovacích karet. Zatímco opozice a koaliční Piráti trvali na tom, že má primátor Kubelku odvolat, Svoboda ještě zkraje tohoto týdne tvrdil, že k tomu nemá zákonný důvod. A že by se Praze mohla situace vymstít.

Ve středu krátce před půl třetí odpoledne ale věci nabraly rychlý spád. „Odeslal jsem dopis ministru vnitra Vítu Rakušanovi, aby meritorně posoudil možnost odvolání ředitele magistrátu Martina Kubelky. Do vyjádření ministerstva vnitra bude ředitel magistrátu postaven na překážky,“ oznámil Svoboda.

Podle informací HN za primátorovým krokem nebyla žádná „poslední kapka“, ale to, že Svobodovi se konečně sešlo dostatek právních argumentů k tomu, aby si věřil, že případný spor s úředníkem pro hlavní město nedopadne blamáží.

„Opozici se to řekne, ale tohle není běžný pracovněprávní vztah. Primátor ani ministr nemohou pana Kubelku jen tak odvolat. Platí tady zákon o státních úřednících. Primátor musel čekat, až bude mít nějakou právní analýzu, k tomu si zadal metodiku pro odměňování i udělování těch parkovacích karet, na všechno musí mít podklady, aby to nedopadlo jako za (Adriany) Krnáčové,“ řekl HN zdroj z pražského magistrátu s připomínkou někdejší primátorky za ANO, která v roce 2018 odvolala z funkce tehdejší ředitelku magistrátu Martinu Děvěrovou.

Ta se následně obrátila na soud, jelikož odvolání považovala za nedůvodné. A soud jí dal za pravdu, kvůli čemuž Praha musela úřednici zaplatit 10 milionů korun.

Ohledně Kubelky teď má stanovisko vydat zmíněné ministerstvo vnitra. Bez jeho souhlasu je jmenování nebo odvolání neplatné. Politickou podporu Svoboda má. Ministr Vít Rakušan ze STAN už v úterý řekl, že pokud se primátor k návrhu odhodlá, odvolání Kubelky nebude bránit. I on ale upozornil na to, že záležitost musí nejdříve posoudit ministerští úředníci. To může trvat klidně i několik týdnů.

Celá věc je zároveň komplikovaná v tom, že Svoboda podle mluvčího ministerstva vnitra Ondřeje Krátošky nepodal návrh na odvolání, ale pouze žádost o právní výklad možnosti Kubelkova odvolání. Primátor se tím podle informací z magistrátu chce více „jistit“. Pro tuto chvíli je nicméně nejpodstatnější to, že se Svoboda rozhodl Kubelku postavit „na překážky“ – čímž úředníka fakticky prozatím postavil mimo službu. A může tak alespoň částečně uklidnit vášně na pražském magistrátu.

Ten ve čtvrtek čeká další jednání zastupitelstva a hned několik bodů se mělo týkat právě Kubelky. Svobodově středečnímu kroku předcházela podle informací HN další z rozmíšek v koalici mezi ODS a Piráty. Primátor chtěl původně situaci řešit na koaličním jednání, které svolal na středeční 16. hodinu. Když se však doslechl, že si jeden z koaličních partnerů k věci už na středečních 15:30 svolal tiskovou konferenci, rozhodl se nečekat na jednání a svůj krok oznámil okamžitě.

„Nyní se konečně odehrává první krok, který jsme navrhovali. Vše je ale potřeba důkladně prošetřit a odkrýt. Nastavit rovná pravidla pro všechny zaměstnance a oceňovat ty nejpracovitější a nejkvalifikovanější,“ komentoval primátorův krok předseda opoziční Prahy sobě Adam Scheinherr.

Svobodu za jeho krok pochválila zastupitelka Hana Kordová Marvanová, která byla zvolena za koalici Spolu, po volbách se však se svými kolegy rozhádala a z klubu byla vyloučená. 

Spor kolem Kubelky do značné míry odráží napjatý vztah hlavně mezi ODS a Piráty v pražské koalici. Vše začalo loni koncem léta, kdy samotný Kubelka na schůzi zastupitelstva osočil pirátského náměstka primátora Zdeňka Hřiba, že ho vydíral a zastrašoval kvůli neproplaceným fakturám pro městskou firmu Operátor ICT, kterou mají Piráti v gesci. Hřib si to nenechal líbit a reagoval s tím, že faktura byla zadržována protiprávně a naopak to měl být právě Kubelka, kdo vydíral městskou firmu.

Následně při řešení Kubelkových kauz stáli na jedné straně Piráti a opoziční Praha sobě – požadující úředníkův konec. Na druhé primátor Svoboda, který Kubelku bránil. Což zvlášť zesílilo, když vyšlo najevo, že Svoboda udělil Kubelkovi za loňský rok zmíněnou odměnu ve výši 2,2 milionu korun, díky čemuž si úředník vydělal podobně jako například premiér Petr Fiala.

„Šíříte závist," vzkazoval primátor kritikům výše Kubelkových odměn. Mimořádné prémie zdůvodňoval tím, že Kubelka vede úřad s více než 2300 zaměstnanci a odpovídá za rozpočet přes 110 miliard korun. K tomu úředníka pochválil, že zajistil nákup nové budovy pro zaměstnance magistrátu na Václavském náměstí, což má do budoucna přinést úspory. A přešel do protiútoku s tím, že to byl právě pirát Hřib, za jehož vedení byl Kubelka zvolen ředitelem magistrátu.

Hřib nato připomněl, že v komisi, která Kubelku vybrala, byli i zástupci současné koalice Spolu. Úředníkovy kauzy mezitím přibývaly. Podle té poslední Kubelka netransparentně rozdával parkovací karty, které dotyčným umožňují zaparkovat v Praze kdekoli zdarma, bez ohledu na zóny. Běžně tyto karty náleží členům krizového štábu města a je jich jen pár desítek. Kubelka si podle zjištění Radiožurnálu dvě přidělil sám sobě, jednu spřátelenému podnikateli, který tvrdil, že o tom ani nevěděl, a například další dvě pak svojí manželce.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist