Řadu lidí čeká při vyplňování daňového přiznání překvapení – kolonka na slevu na školkovném za loňský rok chybí. A v kolonce sleva na manžela či manželku se budou muset zamyslet – změnily se totiž podmínky a bude si ji moci uplatnit zhruba jen polovina lidí než doposud. Někteří živitelé rodin tak kvůli tomu zaplatí na daních až o 42 tisíc korun víc než loni.
Vláda v rámci konsolidačního balíčku před dvěma lety škrtla některé daňové úlevy na dani z příjmů. A právě letos to lidé, a budou jich stovky tisíc, pocítí poprvé. Stát díky tomu plánuje vybrat více než 4 miliardy korun navíc.
Největší past čeká poplatníky u zmíněné slevy na manžela či manželku. Její roční výše 24 840 korun (a 49 680 korun u držitele ZTP průkazu) zůstává, pouze přibyla nová podmínka. „Lze ji uplatnit jen v případě, že dotyčný manžel či manželka pečuje o dítě do tří let věku,“ upozorňuje Nikola Žítková, daňová poradkyně společnosti Neotax. Dosud stačilo splnit jen jednu podmínku – totiž že příjmy „nepracujícího manžela/manželky“ nesměly přesáhnout 68 tisíc korun.
Ne každý přitom ví, že se do příjmů započítává také mateřská (ne rodičovská), jakýkoliv druh důchodu, nemocenská či podpora v nezaměstnanosti. Lidé v tom chybují a finanční správa je na to v nové kampani upozorňuje.
Podle Žítkové si řada lidí změn nevšimla – sama si na sociálních sítích udělala mezi stovkami sledujících malý průzkum a o změně nevěděla zhruba polovina z nich. Naopak Lucie Kubátová, z poradenské společnosti RSM, se domnívá, že o změnách už měli možnost poplatníci slyšet za poslední rok dost a ty, kteří se o nich dosud nedověděli, s nimi obvykle seznámí jejich zaměstnavatel, účetní nebo se to dovědí v daňovém formuláři.
Na pochybách, zda si slevu uplatnit, či nikoliv, nicméně mohou být poplatníci, jejichž dítě v průběhu roku 2024 dovršilo tří let. „Sleva se uplatní za měsíce, kdy je podmínka splněna k prvnímu dni. Pokud dítě mělo třetí narozeniny například dne 3. 7. 2024, tak se sleva uplatní za sedm měsíců,“ objasňuje Žítková. Poplatník si tak může odečíst v daňovém přiznání od daně 14 490 korun.
Protože stát nemá přesnou informaci o tom, kolik lidí jakou slevu čerpá, čísla lze jen odhadovat. Podle propočtu HN na základě poslední zveřejněné „Kvantifikace daňových úlev za rok 2022“ dosud čerpalo slevu na druhého z manželů 177 tisíc poplatníků. Z dřívější informace od ministerstva financí pak vyplývá, že jen zhruba polovina z nich ale měla doma dítě do tří let věku. O slevu tak přijde více než 80 tisíc lidí.
Rušené daňové úlevy budou chybět statisícům poplatníků. Jak se ve skutečnosti tyto slevy čerpají?
Z propočtu HN dále vyplývá, že slevu na školkovném, která byla ve výši průměrné mzdy v daném roce (za rok 2023 šlo o 17 300 korun ročně), si uplatňovalo kolem 300 tisíc lidí. Jejím zrušením stát plánuje nově vybrat dvě miliardy korun navíc.
Sleva na školku či jesle se ovšem týkala jen lidí se středními příjmy, kteří platí alespoň nějaké daně. Důvodem je řada dalších slev, které si poplatník – rodič – může odečítat. V první řadě je to obecná sleva na poplatníka (30 840 korun ročně) a dále sleva na dítě (15 204 korun na první dítě) – do 25 500 korun měsíčně takový rodič daň z příjmů neplatí a školkovné si neměl od čeho odečíst. Pokud měl takový poplatník doma ještě nepracujícího manžela/manželku (sleva 24 840 korun), neplatil žádnou daň až do 39 tisíc korun hrubého měsíčně. Slevu na školkovném tak využili až ti s více než čtyřicetitisícovými příjmy.
Zatímco podnikatelé – OSVČ, kteří si podávají daňové přiznání sami, si zpravidla daňové úlevy ohlídají, u zaměstnanců tomu tak být nemusí – o řadě z nich ani nevědí a nechávají vše na firmě.
Jenže aby firma mohla zaměstnancům úlevy z daní započítat, musí k nim mít od pracovníků příslušné doklady. Uhánět jednotlivé zaměstnance je pro účetní administrativně komplikované, a navíc vracení daní poplatníkovi pro firmu znamená výpadek cash flow. „Vrátit přeplatek na dani, který z úlev vyplyne, musí totiž firma zaměstnancům ve mzdě hned po ročním zúčtování, sama si ale vratku od finančního úřadu vyúčtuje až se zpožděním,“ vysvětluje Jana Jáčová, zakladatelka a šéfka firmy UOL Účetnictví.
Některé firmy podle ní raději přemluví zaměstnance, ať si podá daňové přiznání sám. Lidé to znají, například když si uplatňují odpočet úroků z hypotéky či úvěru ze stavebního spoření. Pro uplatnění daňových úlev přes firmu je v každém případě pro zaměstnance pozdě – zúčtování se totiž letos uzavíralo 17. února.
Z daňového základu lze také odečíst dary (jak ty finanční, tak darování krve či krevní plazmy), investici do penzijního spoření, soukromého životního pojištění a od loňska nově také do dlouhodobého investičního produktu a pojištění dlouhodobé péče. „Pokud mají lidé slev víc, měli by si to řešit sami, aby měli jistotu, že uplatní všechny slevy, co lze,“ doporučuje Žítková.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist