V prostředí komentátorů se rodí další spekulativní disciplína, totiž trumpologie. Podobně jako kremlologie či vatikánologie i ona se snaží číst mezi řádky a hledat smysl tam, kde nemusí být. V případě staronového prezidenta USA je bádání o to složitější, že si jeho prohlášení často odporují a jednotlivé věty postrádají vnitřní soudržnost.

V případě Ukrajiny je ale Donald Trump zatím vcelku čitelný. Bohužel. Ve středu (19. února) se nechal slyšet, že Kyjev „nikdy neměl začínat válku s Ruskem“. A dodal, že kyjevský prezident Volodymyr Zelenskyj má doma čtyřprocentní podporu a měl by proto vyhlásit volby. Trump i tentokrát nechal mysl vanout, kudy sama chtěla: plnohodnotnou agresi proti Ukrajině odstartovalo Rusko, a to před třemi lety (24. února 2022). Za Zelenským stojí 57 procent Ukrajinců, alespoň podle institutu KIIS. Pro pořádek: nedůvěřuje mu více než třetina dotázaných (37 procent) a průzkum byl proveden zkraje února.

Proč to Trump říká? Připustíme-li, že jeho slova mají smysl, tlačí na Ukrajinu. Což je znepokojivé vzhledem k faktu, že Rusku vyšel naopak vstříc způsobem, který v Kremlu neočekávali ani skalní optimisté. Američané se během schůzky v saúdskoarabském Rijádu na Rusy culili jak na nevěsty. Padala slova o obnovení spolupráce v byznyse a společném udržování geopolitického řádu. Ruští diplomaté museli po letech výsměchu prožívat okamžiky blaha: pokud Moskva o něco stojí, tak o uznání vlastní důležitosti. Kromě imperiální agresivity, neúcty k vlastním občanům a jaderného arzenálu přitom vyniká jen technologickou zaostalostí a ekonomikou menší, než je ta italská či francouzská.

Nemluvě o tom, co američtí vyjednávači Kremlu slíbili. „Nabídli jim ukrajinské území. Slíbili, že Kyjev nevstoupí do NATO. Že američtí vojáci nejen že nebudou na Ukrajině, ale odejdou i z Evropy. A že zmírní sankce,“ píše na síti X exvelvyslanec USA v Moskvě Michael McFaul. Co žádali na oplátku po Rusku? „Nic,“ dodává diplomat. Pokud k takovému uspořádání dojde, výsledek je zřejmý: dříve či později Ukrajina opět upadne do ruské sféry vlivu. 

Komentátoři se snaží pochopit smysl Trumpovy submisivity. Podle kritiků hraje roli jeho fascinace diktaturami a jejich vůdci. Ta je zjevná, i zocelený trumpolog ale očekává ještě jiné motivy. Tím je snaha nynější administrativy rozebrat a co nejšikovněji rozprodat jí svěřená zahraniční aktiva amerického impéria. Jinými slovy: chce-li Moskva Ukrajinu, má ji mít, ovšem výměnou za levné suroviny. Nejen ukrajinské, ale i ruské. Netřeba pochybovat, že na prodej je i Evropa jako celek, o té východní nemluvě. Než Kreml rozpoutal před třemi lety válku proti Ukrajině, žádal po Americe geopolitický návrat před rok 1997. Do situace, kdy ČR i další postkomunistické státy nebyly členy NATO. Každý, kdo podobný mír prosazuje, tak nahrává opětovnému českému pádu do ruského náručí, viz léta 1948 až 1989.

Ti, kteří hledají v Trumpově defétismu ušlechtilejší motivy, tvrdí, že jde jen o začátek vyjednávání, jakkoli amatérský. Další tvrdí, že je lišácký prezident veden snahou rozbít protiamerickou osu, do které vedle Ruska patří i Čína, Írán, Severní Korea či Venezuela. Washington prý Moskvu přetáhne na svou stranu a oslabí tak Peking. V tomto případě jde o školáckou výmluvu těch zostuzených amerických republikánů, kterým došlo, jaký lídr z jejich řad vzešel. Oblíbená úvaha na téma „Co asi ti Rusové na Trumpa mají?“ pochopitelně neobstojí. Svět nezná skutek, který by Trumpovi voliči svému mesiáši neodpustili.

Média milují symboly a paralely. Odehrál se na schůzce v Rijádu nový Mnichov (k jednání nebyli pozváni Ukrajinci, ačkoliv o ně šlo, proti čemuž protestovali i jinak otrlí Saúdové)? Nebo odstartovala moderní Jalta, na které si Američané s Rusy rozdělí vliv nad východní částí starého kontinentu? Situace je zřejmě prozaičtější: jde o šmelinářský výprodej americké sféry vlivu – či impéria, zní-li vám to upřímněji. Na tržišti lze lichotit i vyhrožovat, objímat velké a zastrašovat malé. Evropo, vítej v nových časech!

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist