My, Bohémové, máme s vírou složitý vztah. A ještě složitější – a krvavější – s katolickou církví. Jednoznačně patříme mezi nejateističtější národy světa. Podle některých průzkumů jsme dokonce nejateističtějším národem vůbec. O to citlivější a opatrnější přístup by zástupci organizované víry měli volit. Zejména když kvůli zkostnatělým formalitám útočí na několik málo svých vlastních zástupců, kterým Bohémové výjimečně dobrovolně naslouchají. Pak se sami nesmí divit, že lidem stojí v cestě k víře v živého Boha, o kterém tvrdí, že ho zastupují, reprezentují, nebo se tím aspoň ohánějí.
Nejsem katolík, tak do toho nemohu ani nechci mluvit zevnitř. Ale z mnoha důvodů bylo odvolání Marka Orko Váchy donebevolající chybný postup – i z pohledu člověka mimo tento spolek.
Co se dočtete dál
- Jak se Bohémové vyrovnávají s náboženstvím v přízemním světě?
- Jak církev reaguje na veřejný skandál znásilnění?
- Proč je postoj církve k vlastním zástupcům problematický?
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









