Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš se ve svém příspěvku na sociální síti Facebook pustil do připravované státní pobídky pro americkou společnost onsemi vyrábějící čipy. „Přestože jde o firmu, která připravuje už třetí propouštění za dva roky, chce jí Fialova vláda dát investiční pobídku 10 miliard korun. Neuvěřitelné. Proč?“ ptá se Babiš, pravděpodobný budoucí premiér. Poukazuje na to, že by stát měl podporovat spíše české firmy než společnost, která podle Babiše bojuje o přežití. V historii českých pobídek je navrhovaná podpora onsemi rekordní.
Současná česká vláda považuje výrobu polovodičů za jeden z oborů, které hodlá podporovat. Opakovaně o tom mluvil premiér Fiala, který v roce 2023 továrnu onsemi v Rožnově navštívil. Získání investice do továrny na výroby čipů na Valašsku považuje za velký úspěch pro Česko. „Posiluje produkci s vysokou přidanou hodnotou, přinese dobře placená pracovní místa a pomůže rozvoji regionu. Vláda je připravena projekt podpořit formou investiční pobídky,“ uvedl premiér Fiala.
Společnost onsemi chce v Rožnově investovat dvě miliardy dolarů (přibližně 46 miliard korun) do nové výroby čipů na bázi karbidu křemíku. Nejde přitom o investici na zelené louce. Vše bude v areálu rožnovského brownfieldu, kde už americký koncern 30 let působí. Ročně zde vyrobí tři miliardy čipů na bázi křemíku. V posledních letech se firma zaměřila také na karbid křemíku, který je důležitý pro elektroauta, solární panely a datacentra. Snižuje totiž energetické ztráty.
Developerské společnosti čekají příliv průmyslu ze západní Evropy. Pro nové haly mají přichystané miliony metrů čtverečních
Podle ministerstva průmyslu a obchodu je nyní pobídka v procesu posuzování a vyhodnocování, a to i ze strany Evropské komise. „S jejími zástupci jsme v pravidelném kontaktu a děláme vše pro to, abychom pobídku předložili do června vládě,“ sdělil HN David Hluštík z tiskového oddělení ministerstva.
První místopředseda ANO a bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček Babišovu kritiku onsemi mírní. Výroba polovodičů je podle něj výborný produkt s přidanou hodnotou a onsemi je dobrá firma. „V Rožnově má silný výzkum a patří mezi významné exportéry. Na druhou stranu se ale jedná o astronomickou pobídku, která u nás nemá srovnání a logicky budí emoce,“ upozornil Havlíček.
I on je prý s vedením firmy v pravidelném kontaktu a čeká, s čím přijde Evropská komise v rámci své notifikace. Do té doby nechce dělat předčasné závěry. „Osobně jsem toho názoru, že by podpora měla jít hlavně přes nepřímé nástroje, například daňovými pobídkami,“ sdělil HN Havlíček. Podle něj je patrné, že je Fialova vláda pod tlakem, protože se jí za tři roky vlády nepodařilo do Česka přilákat žádnou jinou velkou investici. „Proto tomuto projektu nabídla opravdu velkorysé podmínky,“ myslí si Havlíček.
Maximální výše pobídky může být podle předloňské novely zákona o investičních pobídkách 27,5 procenta. Při zmíněných 46 miliardách tedy kolem 12 miliard korun.
Koncern onsemi se ale nyní potýká s globálními problémy. Jeho tržby v roce 2024 meziročně klesly o 14,2 procenta na sedm miliard dolarů. Čistý zisk se propadl o 28 procent na 1,6 miliardy. Hodnota akcií firmy klesla za uplynulého půl roku o 37 procent na 44,5 dolaru za kus. Na společnost, jejíž tržní hodnota je dnes těsně nad 19 miliardami dolarů, dopadá nižší poptávka po čipech v automobilovém průmyslu. Ten přitom podle Wall Street Journal tvoří přibližně polovinu příjmů společnosti.
Vedení koncernu proto v únoru oznámilo plán restrukturalizace, který letos povede ke zrušení přibližně 2400 pracovních míst ve všech obchodních divizích po celém světě. Ke konci minulého roku onsemi zaměstnávalo přibližně 26 400 zaměstnanců na plný úvazek ve 33 zemích.
Rožnovské onsemi po pondělním jednání s odbory HN potvrdilo, že napříč všemi podniky onsemi v Česku bude propuštěno 170 zaměstnanců z celkem 2244. V samotném rožnovském závodu má o práci přijít 149 lidí, a to zřejmě od dubna.
Onsemi už předloni od státu jednu investiční pobídku získalo – celkem 546 milionů korun na rozšíření výroby polovodičových desek. To tehdy představovalo 22,5 procenta nákladů z celkové investice více než 2,4 miliardy korun.
Zjednodušení státních podpor umožňuje předloni přijatý EU Chip Act. Jeho cílem je zvýšit podíl výroby polovodičů v Evropě z 10 na 20 procent. Stejně jako Češi se snaží výrobce čipů přilákat i další evropské vlády, a to i vyššími pobídkami.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist