V každodenním gejzíru silných prohlášení z Bílého domu to může zaniknout, ale už si toho všímají i někteří Američané. Před Trumpovou administrativou je první zkouška v podobě doplňovacích voleb do Kongresu. A před víkendem přišel signál, který poprvé ukazuje, že se sebejistotou prezidenta to zřejmě nebude až tak slavné. Navzdory dojmu, který se snaží budit.

Původně to měla být 31. března velká rozlučka. Republikánská poslankyně Elise Stefaniková se měla loučit se svým jedenáctiletým působením ve Sněmovně reprezentantů. Už to samo o sobě by byl pozoruhodný příběh – o dívce, která deklaruje po otci i české kořeny a která se ve třiceti stala nejmladší americkou poslankyní. Pak se postupně z umírněné republikánky vyprofilovala jako spojenkyně Trumpa – a ten ji po volbách určil na post velvyslankyně při OSN. Čekalo se, že v Kongresu skončí.

Před víkendem ale přišel obrat. „Je nezbytné, abychom udrželi každé republikánské křeslo v Kongresu,“ uvedl Trumpův účet na sociální síti s tím, že požádal Stefanikovou o setrvání ve Sněmovně reprezentantů. „Jsou i jiní, kteří mohou odvést v OSN dobrou práci,“ dodal a její odkládanou nominaci zcela stáhl.

Důvodem je – a Trump ho sám v podstatě přiznal – obava z toho, že by v jejím obvodu republikáni nemuseli zvítězit.

Stefaniková kandidovala ve státě New York, ale její obvod má s velkoměstem pramálo společného. Z největšího města, dvacetitisícového Plattsburghu, je to na Manhattan vzdušnou čarou 450 kilometrů, zato do Montrealu jen asi 60.

Tenhle obvod, to jsou lesy, pily, farmy – a obří národní park Adirondack. Území velké skoro jako Slovensko a na něm jen asi tři čtvrtě milionu obyvatel. Od poslední změny hranic okrsku v roce 2013 tu vyhrávají republikáni a s nimi i Stefaniková. Vloni tu získala 62 procent hlasů.

Proč se tedy Trump bojí, že by tohle místo v Kongresu republikánům chybělo? Hlavně kvůli poměru sil: ze 435 míst mají republikáni jen 218, tedy teoreticky jen tu nejtěsnější většinu. Demokrati mají 213, čtyři místa jsou volná. Od podzimních voleb dva republikáni rezignovali kvůli přesunu do Trumpovy vlády a dva demokraté zemřeli.

Kdyby bylo ve hře i křeslo Stefanikové, hrozilo by, že se po doplňovacích volbách karty obrátí. Ale jen teoreticky: dva obvody po Mattu Gaetzovi a Mikeu Waltzovi jsou na Floridě a jsou silně republikánské.

Gaetz kandidoval za obvod okolo Pensacoly a dostal tam asi 66 procent hlasů. Následně rezignoval, měl se stát ministrem spravedlnosti, ale kvůli obvinění ze sexu s nezletilými teenagerkami a dalším kauzám po pár dnech kandidaturu stáhl. Dvě třetiny hlasů dostal ve svém obvodu v Daytona Beach i Waltz, současný bezpečnostní poradce Trumpa.

A o tyhle dva floridské obvody se bude bojovat už v úterý 1. dubna. Za normálních okolností by to měla být pro republikány jasná záležitost, ale Spojené státy nejsou v normální situaci. Volby mimo hlavní termín mívají nižší, obvykle dvoutřetinovou účast.

Demokraté se přitom vlastně poprvé od listopadové prohry mobilizují, vybrali miliony dolarů na kampaň a u republikánů je znát nervozita. Pod palbou je hlavně kandidát v Daytoně Randy Fine – bývalý manažer kasin už sice v Kongresu sice strávil osm let, ale pokaždé za jiný okrsek, takže není místní. Proti němu jde za demokraty naprostý protipól: charismatický učitel Josh Weil. Podle CNN se mu na kampaň sešlo desetkrát víc peněz.

„Republikáni od listopadu jen bouchají šampaňské, zatímco demokrati si chystají vidle a nože,“ citovala CNN jednoho z floridských republikánů.

Republikáni jdou přesto do doplňovacích voleb v roli velkého favorita a neúspěchem bude vlastně jakýkoli těsnější výsledek. Zisk aspoň jednoho mandátu považují i demokrati prakticky za nereálný. Zajímavé ale bude sledovat, jestli se od podzimních prezidentských voleb podpora republikánů nějak pohnula.

Podle renomovaného analytika Natea Silvera byla podpora Donalda Trumpa naposledy nad 50 procenty na konci ledna a teď se pohybuje kolem 47,5 procenta. A nesouhlas naopak za tu dobu narostl ze 44 na skoro 50 procent. Silver sestavuje svůj rating ze všech zveřejněných výzkumů.

A že se to nepromítá jen do voleb s celostátním dopadem, to dokládá i příběh z minulého týdne. Normálně by doplňovací volby do Senátu státu Pensylvánie asi moc rozruchu nevzbudily, ale tentokrát se dostaly do celostátních zpráv – ve venkovském a ryze republikánském obvodu zvítězil o necelé procento demokrat, poprvé po 136 letech. Ještě v prezidentské volbě tam zvítězil Trump o 15 procent.

„Světélko ve tmě,“ komentovala výsledek CNN. Jak silné bude, o tom napovědí i dvoje úterní volby na Floridě. I když v nich jsou pořád republikáni jasnými favority.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist