Garance 60 procent dodávek v zakázce do Jaderné elektrárny Dukovany je zatím pro české firmy dost vzdálená. Proto jsou stále nervóznější a dávají najevo, že se jim přístup korejské KHNP, která loni tendr na stavbu dvou reaktorů vyhrála, vůbec nelíbí. „Bez zabezpečené lokalizace se podle mě smlouva těžko může podepsat,“ říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny Josef Perlík, výkonný ředitel Aliance české energetiky, která sdružuje přední české dodavatele. Původní předpoklad podpisu smlouvy byl do konce března.
Podepíše se nakonec smlouva na stavbu Dukovan?
Já tomu pevně věřím. Česko jaderné bloky potřebuje, aby nahradily končící uhelné zdroje. Aby se ale smlouva dala podepsat, musí se ještě odvést velký kus práce.
KHNP vyhrála tendr loni v červenci. Co se za těch devět měsíců stalo?
Pokud se ptáte na lokalizaci, tak moc ne. Dlouho se nedařilo zahájit jednání na úrovni aliance ani firem. Proto jsme od loňského prosince už nervózní. Mělo se začít hned po výběru preferovaného dodavatele, protože to není práce na několik týdnů. Musí se definovat rozsah spolupráce a identifikovat části elektrárny, kde se obě strany protnou. Dále zvolit dodavatelský model: zda půjde o „balíčky“, nebo jednotlivé komponenty. Tohle je první krok. Pak se musí definovat podmínky spolupráce, tedy indikativní ceny a základní časový harmonogram dodávek. A toto vše zapracovat do dohod mezi českými a korejskými firmami nebo dalšími českými koncovými dodavateli, jako je Doosan Škoda Power.
Co se dočtete dál
- Co se zatím dohodlo mezi českými firmami a korejským dodavatelem do Dukovan.
- Jaké jsou argumenty proti rychlému podpisu smlouvy.
- Jaké české firmy může poškodit dohoda KHNP s Westinghousem.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.