Před deseti lety bylo ČEZ ESCO zkušebním „výsadkem“ do zeleného byznysu ze strany energetické skupiny zaměřené na výrobu elektřiny z uhlí a jádra. Od té doby se ČEZ ESCO rozrostlo na více než dvacet firem, jejichž loňský provozní zisk EBITDA byl přes 2,5 miliardy korun. „Pokud mám zvolit hlavní pojítko skupiny, tak je to energetická efektivita, modernizace a dekarbonizace,“ řekl HN v bilančním rozhovoru Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO.
Skupina loni pod sebe převzala i velké uhelné teplárny ČEZ a postará se v investičním programu za téměř 80 miliard korun o jejich dekarbonizaci. „Konec uhlí v reálném čase tak bereme jako hotovou věc a myslím, že většina byznysu už fakticky taky,“ dodal.
V jakém stavu je dekarbonizace v Česku?
Přes všechny politické debaty a šarvátky dekarbonizace v Česku pokračuje a získává větší dynamiku. Starostové nebo hejtmani ji řešili kvůli tlaku lidí na lepší životní prostředí vždycky. Změnil se pohled průmyslu a firem. Pro mě je symbolické, že se do změny pouštějí například Třinecké železárny, a to včetně stavby nové elektrické obloukové pece. To je velká věc a investiční příběh za 25 miliard korun. Sice teď oznámily odklad investice do obloukové pece o dva roky, ale to je v současném turbulentním geopolitickém kontextu pochopitelné.
Co se dočtete dál
- Jak vidí dekarbonizaci v Česku.
- Jak se v budoucnu promění teplárenský byznys.
- Jak si vede ČEZ ESCO a jaké jsou vyhlídky na nový byznys.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.