Ve sněmovně prošel v druhém čtení návrh nového zákona o vědě a stojí za to se na něj podívat blíže. Především na to, zda vůbec může splnit deklarované cíle.
Návrh zákona původně vznikl v týmu ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09), ale akademické instituce z něj moc nadšené nebyly – vzniklo k němu přes 1500 připomínek. Následně ho „zdědil“ ministr Marek Ženíšek (TOP 09), který se s většinou připomínek vypořádal tak, že nejvíce problematické části z návrhu zákona vypustil. Podle bohaté PR prezentace pana ministra má zákon přinést méně byrokracie, usnadnění transferu aplikovaných výsledků do soukromého sektoru, podporu mladých talentů nebo flexibilnější granty. Bohužel o tom ale lze dost pochybovat.
Co se dočtete dál
- Jaké jsou hlavní cíle nového zákona o vědě?
- Jaké jsou skutečné problémy českého aplikovaného výzkumu?
- Proč se obáváme návratu ke ‚kafemlejnku‘ v oblasti kvalitních publikací?
- Jaké politické vlivy mohou ovlivnit směr českého výzkumu?
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









