Z historie víme, že konflikty mohou technologický vývoj výrazně urychlit. Společnost z toho pak čerpá i v dobách míru, říká zakladatel venture kapitálové společnosti Presto Ventures Přemysl Rubeš. Nejen v reakci na geopolitické výzvy vznikl investiční fond Presto Tech Horizons. Je společným projektem Presto Ventures a průmyslově‑technologické skupiny CSG (Czechoslovak Group).
Proč bychom se měli investicemi do obranných technologií zabývat?
Moderní obrana už není jen o zbraních a armádní technice. Bezpečnostní technologie, vlastní výzkum a vývoj, schopnost čelit různým typům hrozeb – to vše posiluje pocit bezpečí obyvatel a snižuje strach ve společnosti. Méně strachu znamená více kreativity a prosperity. Naopak úzkostná a polarizovaná společnost inklinuje k dekadenci a volí populistické strany, které ze strachu profitují.
Co všechno si tedy pod pojmy defense a resilience tech máme představit?
Obrana už dávno není jen o zbraních. Je otázkou dat, infrastruktury, energetiky i psychologické odolnosti společnosti. Připravit se na krizové scénáře dnes znamená myslet v předstihu – a to jak ve státní, tak podnikatelské sféře. Současný svět je nestabilní a hrozby často přicházejí ze zcela nových směrů: hybridní útoky, rušení komunikace, zneužití AI. Potřeba robustních, adaptabilních řešení roste.
Presto Tech Horizons
Fond založily investiční firma Presto Ventures a průmyslově‑technologická skupina CSG. Vedle zakladatelů fondu do něj investují podnikatelé, exitovaní startupisté, family offices a privátní i veřejné instituce.
Přispívá ke vzniku odolnějšího, bezpečnějšího a technologicky suverénnějšího českého i evropského prostoru. Investice do defense a resilience technologií nejsou jen obranným štítem – jsou také hnacím motorem inovací s přesahem do logistiky, energetiky nebo medicíny.
Zaměřuje se na defense tech, resilience tech, deep tech a dual‑use technologie s globálním potenciálem.
Mezi klíčové sektory patří obrana, aerospace, kybernetická bezpečnost, AI, robotika, energetika a další.
Podpoří 30 až 40 technologických firem ze zemí NATO a spojenců.
Jde tedy o jakékoliv technologie, které chrání zdraví, data, infrastrukturu nebo stabilitu společnosti. Patří sem kyberbezpečnost, nové materiály, AI, kvantové technologie, robotika i aerospace. Resilience tech pak zahrnuje například detekci hrozeb, řešení krizových situací, prevenci poruch či obnovu po útocích.
Dalším důležitým termínem je takzvaný dual‑use, tedy řešení, která mají dvojí využití – ve vojenské i civilní oblasti, v dobách války i míru. Třeba technologie pro autonomní drony se uplatní stejně dobře na bojišti jako při doručování zásilek nebo monitorování polí a lesů.
V rámci fondu Presto Tech Horizons máte v plánu zainvestovat až 150 milionů eur. Kolik start‑upů už jste podpořili?
Zatím jsme zainvestovali čtyři firmy. Úplnou novinkou je maďarsko‑americký start‑up DiffuseDrive, který je průkopníkem v oblasti takzvané fyzické umělé inteligence. Další čtyři investice jsou ve finální fázi transakce. Celkově budeme mít v portfoliu přes 30 firem, do kterých vstupujeme v rané fázi a podporujeme je dlouhodobě v růstu a expanzi. Tím docílíme potřebné diverzifikace rizika a zároveň zvýšíme pravděpodobnost úspěchu.
První investice
Vidar Systems: Akustický lokalizační systém s umělou inteligencí, který dokáže odhalit nepřátelské útoky na frontě a umí chránit strategické a civilní objekty.
Bavovna AI: Navigační systém řízený AI, který bezpilotním letounům umožňuje autonomní pohyb i v prostředí, kde je narušen GPS signál. Využití najde v obraně i logistice.
BlueQubit: Platforma pro kvantové výpočty a simulace – pomůže například v oblasti logistiky a vývoje nových léků i materiálů, kde narážíme na limity současných výpočetních kapacit.
DiffuseDrive: Za zlomek času a nákladů vytváří fotorealistická tréninková data pro AI. Autonomní auta, drony, roboti i obranné systémy tak fungují spolehlivěji a bezpečněji..
Díky partnerství Presto Ventures a CSG máme nejen unikátní schopnost dostat se k tisícům investičních příležitostí a kompetentně z nich vybrat ty nejnadějnější – po stránce technologie, produktu, dynamiky trhu, schopností zakladatelů –, ale zároveň jejich zakladatelům pomoct s budováním firmy, s obchodem v zahraničí a na obtížných (například regulovaných) trzích a mnohdy i se samotným vývojem a výrobou. I díky tomu se už dnes dostáváme k těm nejlepším start‑upům po celém světě a máme šanci do nich investovat, i když o zájem investorů nemají nouzi.
Zainvestovali jste už i nějaké české technologické firmy, které se věnují obranyschopnosti?
Ano, za posledních šest let jsme zainvestovali už více než 65 firem, z nichž velká část podniká v Česku. Mnohé se věnují právě zabezpečení firem, jejich kanceláří i dat, ochraně kritické infrastruktury, odhalování a prevenci kyberútoků nebo již zmiňované mentální odolnosti. A z několika jsou dnes již zavedené globální firmy se stovkami zaměstnanců – přitom před pár lety, když jsme do nich investovali, to bylo doslova „pár kluků z garáže“. I dnes si povídáme s desítkami českých technologických podnikatelů a mnohde investici zvažujeme.
Takže v Česku je z čeho vybírat?
My Češi jsme historicky velmi vynalézaví a podnikaví, jen je trochu škoda, že se bojíme neúspěchu a místo kreativní činnosti, jako je inovativní podnikání, mnoho schopných lidí volí jistotu zaměstnání. Proto pracujeme také s vědci a studenty středních i vysokých škol a podporujeme místní startupovou scénu – můj nejbližší společník v Prestu Vojta Roček je úzce zapojen do aktivit České startupové asociace. Angažujeme se i v nejnovějším projektu České inovační platformy.
Stáhněte si přílohu v PDF
Podílíme se teď například i na prvním ročníku konference Defending Europe Together (DET), která se koná na konci května, v rámci mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET. Na brněnském výstavišti se sejdou průmyslové firmy, technologické startupy, investoři, zástupci vlád a armád. Součástí letošního ročníku bude i speciální výstavní prostor pro startupy. Naši partneři z CSG na IDETu představí nejnovější inovace v oblasti pozemní techniky, munice a radarových systémů, které v modernizaci ozbrojených složek hrají klíčovou roli.
Na začátku června navíc spolupořádáte Prague Defense Tech Week. Co od něj očekáváte?
Je to pilotní ročník, první akce svého druhu u nás. Je skvělé, že se do Prahy podařilo přivést European Defense Tech Hackathon, kde se sejdou nejlepší technologické osobnosti z Evropy – mladí „hackeři“ i zkušení mentoři a investoři. Tato série odstartovala velmi úspěšně loni v Mnichově. EDTH podporujeme od samého začátku, zahraničních hackathonů se účastníme pravidelně jako porotci a mentoři. Jen letos jsme už byli ve Vilniusu, Londýně a Varšavě.
Před samotným hackathonem se uskuteční několik dalších akcí, organizace Invest in Bravery do Prahy navíc přiveze početnou ukrajinskou delegaci. Jejich konference v Černínském paláci má podporu českého ministerstva zahraničních věcí a ministerstva průmyslu a obchodu – zaměří se například na to, proč jsou obranné technologie globální investiční nutností. Zajímavý bude i event pořádaný akcelerátorem NATO DIANA a setkání firem z oblasti defense a resilience technologií. Rozhodně to bude stát za pozornost.
Článek byl publikován ve speciální příloze HN Obrana a bezpečnost.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist