Miliony kusů nábytku končí každý rok v kontejnerech na odpad. Velká část z nich by přitom mohla ještě posloužit někomu jinému nebo být recyklována. Naději na změnu přináší první tuzemský pilotní projekt Nábytek v oběhu, založený na takzvaném systému rozšířené odpovědnosti výrobců. Ten přenáší odpovědnost za sběr, prevenci vzniku odpadu (používá se pro ni anglický termín reuse), recyklaci a ekologickou likvidaci na samotné výrobce a dovozce.

 

Z výsledků pilotního projektu vyplývá, že recyklace i sběr nábytku mohou fungovat. Klíčová ale bude dostupnost sběrné sítě, aktivní zapojení výrobců a rozvoj reuse center, do kterých lze nábytek odevzdat a někdo jiný si jej tam zdarma či za mírný poplatek může vzít.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se osvědčil pilotní projekt na znovuvyužití a recyklaci vysloužilého nábytku.
  • Co by obnášelo zavedení rozšířené odpovědnosti výrobců na nábytek?
  • Jak se k zavedení tohoto systému staví obchody jako IKEA.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se