Více než polovina českých europoslanců podpořila vyslovení nedůvěry předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Pro návrh se vyslovilo 11 europoslanců z celkových 21, šest bylo proti. Tři europoslanci z ODS a europoslanec Ondřej Kovařík z hnutí ANO se podle záznamů hlasování nezúčastnili.

Evropská komise nicméně hlasování o nedůvěře v Evropském parlamentu ustála. Návrh na vyslovení nedůvěry podpořilo 175 europoslanců, 360 bylo proti a 18 se hlasování zdrželo. Schválení návrhu, který by vedl k odvolání celé 27členné komise, vyžadovalo hlasy dvou třetin přítomných europoslanců a zároveň většiny všech europoslanců, kterých je 720.

Z českých zástupců pro nedůvěru hlasovalo šest europoslanců z hnutí ANO, kteří jsou členy populistické frakce Patrioti pro Evropu, a rovněž europoslanec za Motoristy Filip Turek a europoslankyně Nikola Bartůšek, která kandidovala za Přísahu (oba také Patrioti pro Evropu). Podporu návrhu na vyslovení nedůvěry vyjádřili rovněž dva nezařazení europoslanci Ondřej Dostál a Kateřina Konečná (Stačilo!) a Ivan David zvolený za SPD z krajně pravicové frakce Evropa suverénních národů (ESN).

Proti vyslovení nedůvěry se postavilo všech pět českých europoslanců z nejsilnější frakce Evropské lidové strany (EPP), ke které patří i Ursula von der Leyenová – Luděk Niedermayer a Ondřej Kolář (TOP 09), Danuše Nerudová a Jan Farský (STAN) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Rovněž proti byla i pirátská europoslankyně Markéta Gregorová z frakce Zelených.

Europoslanci ODS, která patří do frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR), dali již předem najevo, že návrh nepodpoří, unijní exekutivu ale zkritizovali. Samotného hlasování se pak nezúčastnili.

Bruselský diktát - Český politický losership

„S dosavadní prací komise nejsme spokojení. Komise neopravuje dostatečně rychle ideologickou a restriktivní podobu Green Dealu, váhá s mnoha podstatnými rozhodnutími a občas se chová, jako by naše hlasy ani nechtěla. To je i příklad návrhu na zpřísnění klimatických cílů v podobě nového milníku v roce 2040, který je pro nás naprosto nepřijatelný,“ uvedli europoslanci ODS ve svém prohlášení. Komise od nich musí dostat jasné varování, dodali. „Po dohodě s řadou dalších národních delegací v rámci našeho poslaneckého klubu Evropských konzervativců a reformistů (ECR) jsme se rozhodli být na hlasování přítomni, ale aktivně o předloženém návrhu nehlasovat,“ doplnili.

Odvolání Ursuly von der Leyenové a jejího týmu eurokomisařů navrhl rumunský pravicový europoslanec Gheorghe Piperea z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR), který šéfku komise viní ze závažných pochybení a nedostatku transparentnosti, mimo jiné kvůli kauze Pfizergate. Ta se týká komunikace von der Leyenové se šéfem farmaceutické firmy Pfizer Albertem Bourlou v době rychlého shánění vakcín proti covidu-19.

Unijní soud v květnu rozhodl, že EK pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám právě mezi von der Leyenovou a Bourlou, které se vakcín týkaly. Piperea pro hlasování o nedůvěře shromáždil dostatek podpisů, těch je zapotřebí nejméně 72.

Bruselský diktát - Český politický losership

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist