První reporty o cenách nafty a benzinu doputovaly od provozovatelů čerpacích stanic na ministerstvo financí v pondělí, ale vlastně jde jen o formalitu. Už samotné spuštění monitoringu marží mělo totiž podle ministryně Aleny Schillerové „okamžitý a preventivní efekt na celý trh“. Poslancům s odvoláním se na schůzku se zástupci petroprůmyslu Schillerová doslova řekla, že ceny na pumpách rostou „výhradně v důsledku situace na globálním trhu“. A na něm barel ropy v důsledku americko-izraelských útoků na Írán, který obratem zablokoval většině tankerů cestu strategickým Hormuzským průlivem, stojí už přes sto dolarů.

Ministryně financí si ve středečním proslovu před poslanci také pochvalovala, že Česko má pořád jedny z nejnižších cen paliva v Evropské unii. Tak co vlastně řešit? Schillerová mluví a zatím i jedná jako přesvědčený liberál, který nechce trh deformovat a současně jako „strážkyně kasy“ odmítá ke krocení cen pohonných hmot využít snížení daní. Pochopitelně kvůli tomu, že by ve státním rozpočtu chyběla slušná kupa miliard.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč si ANO s ODS prohodily notičky.
  • Jak vidí situaci na trhu s pohonnými hmotami ministryně financí Schillerová.
  • Uvěří voliči vládní koalice, že u nás trh funguje jedna báseň?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.