Ne až po pádu sovětského impéria, ale nejpozději už od konce druhé světové války představovaly Spojené státy hospodářsky nezpochybnitelného hegemona. Jeho dominance ovšem nebyla založena na dobývání území či zakládání kolonií. Stála na expanzi ekonomické ruku v ruce s expanzí ideologickou, na tom, že Amerika učinila ze svého finančního systému a svojí měny základ světové ekonomiky. Důležitým prvkem této hospodářské globalizace bylo Spojenými státy podporované a udržované právo svobodné plavby pro americké i všechny ostatní obchodní lodě.

O tuto kontrolu nad obchodními cestami Amerika nyní částečně přichází, a to nejen v důsledku pirátství nebo nástupu dronů. Přichází o ni i proto, že současný Bílý dům na tuto roli vědomě rezignuje. Volný obchod naopak omezuje, když používá cla jako zbraň, a to i proti svým dosavadním spojencům. Před dvěma měsíci pak Trumpova administrativa způsobila blokádu klíčové obchodní cesty, kterou nemá sílu znovu otevřít. Na stole dokonce leží návrh, samozřejmě Teheránu, aby on určoval, kdo Hormuzským průlivem smí či nesmí proplout. A vybíral mýtné, ovšem ne v dolarech, ale v kryptoměnách či jüanech.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč USA rezignovaly na kontrolu námořních obchodních cest.
  • Jak se EU chystá zajistit nové obchodní cesty.
  • Jaká jsou hlavní obchodní třecí místa mezi EU a Čínou.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.