Malá vánoční povídka je název útlé knížky Ludvíka Aškenazyho pro děti, která inspirovala režiséra Jana Bornu k inscenaci Jak jsem se ztratil.

V Divadle v Dlouhé tak vzniklo svěží představení, které potěší děti i jejich rodiče "pamětníky". Malá vánoční povídka je totiž v Bornově úpravě nejen milým ztvárněním polokouzelného dětského světa fantazie, který Aškenazyho předloha tak mile nabízí, ale je také plná retro kostýmů šedesátých let a populárních písniček té doby. 

Odrostlejší Pavel sám vypráví o tom, jak se ztratil "ve středu 24. prosince roku jáužnevímkolikátého, ale není to ani tak moc dávno". Hravý a zdravě zvídavý kluk se zatoulá otci při hře na tryskové letadlo a v roztomilém ztvárnění Pavla Tesaře bloudí Prahou, potkává cizí lidi, povídá si s nimi vždy těsně na rozhraní reality, hry a pohádky.

Tak se Pavel dostane třeba mezi čerty do pekla, potká lampáře, co umí rozsvítit první večerní hvězdu, holčičku prodávající zápalky, pošťáka s mluvícím koněm i vesele natvrdlé strážníky na policejní stanici, až se nakonec šťastně dostane domů k rodičům.

V menších rolích se střídají členové souboru Divadla v Dlouhé (Magdalena Zimová, Ivana Lokajová, Kateřina Jirčíková, Jan Vondráček, Peter Varga, Čeněk Koliáš, Martin Veliký, Martin Matejka...), kteří také berou do rukou nástroje a zpívají staré dobré hity jako Seď a tiše poslouchej, Marnivá sestřenice, Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě (Pavel Tesař tu skvěle imituje Václava Neckáře), Roň slzy, Zastavte čas a další.

Skvělým nápadem bylo nechat některé "dospělé" chodit na vysokých chůdách (Martin Veliký a Jan Ondráček). Ohromné postavy spolu s obřím nábytkem tak vytvářejí vtipnou iluzi "velkých" v porovnání s "malým" Pavlem. Připomenutím atmosféry let minulých je také promítání autentických filmových záběrů. Hudba, kostýmy, loutky, film... to vše vytváří veselé představení, při němž se baví děti i dospělí (byť ne vždy ve stejný okamžik nebo ze stejného důvodu). A jak to má u správné pohádky být, plyne nám z ní také poučení: "Tak teď aspoň víte, děti, co se stane, když se ztratíte. Ztrácejte se proto jen v nejnutnějších případech".

 

Ludvík Aškenazy, Jan Borna: Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka. Režie Jan Borna. Divadlo v Dlouhé, Praha. Premiéra 26. února. Ceny vstupenek 50 Kč (odpolední představení) a 120 Kč (večerní představení).