Černý trojúhelník: symbol znečištění v severních Čechách

Předlistopadové Československo patřilo spolu s Polskem a bývalou NDR k největším znečišťovatelům ovzduší v Evropě. Důsledkem koncentrace tepelných elektráren v pohraničí těchto zemí byla taková koncentrace škodlivin v ovzduší, že se oblasti přezdívá černý trojúhelník. Výrazné emise oxidu siřičitého v této lokalitě způsobily, že se často doporučovalo nevycházet z domu. V listopadu 1989 byly demonstrace v Teplicích motivovány právě nespokojeností tamějších občanů se smogovou situací. Oblast počátkem devadesátých let navštívil i následník britského trůnu princ Charles, který se v ochraně přírody angažuje. O úspěchu, kterého bylo dosaženo v odstranění hlavních příčin emisí škodlivin, dosud nikdo příliš nehovořil. Tmavě hnědou a černou barvu znázorňující na mapě Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nejvyšší koncentrace imisních látek v roce 1990 vystřídaly barvy světle žluté a zelené, případně žádné v roce 1998. V roce 1999 podle ČHMÚ poklesly emise SO2 v porovnání s předchozím rokem o dalších 41 procent.
Poškození přírody se však odstraňuje jen velmi pomalu. Již léta se s největším znečišťovatelem - elektrárenskou společností ČEZ - soudí vlastníci lesů a především státní podnik Lesy ČR za poškození porostů. Podle výrobního ředitele Lesů ČR Františka Morávka mohou skutečně vlastníci či podnik Lesy ČR vysoudit odškodnění, soudní pře však trvají dlouho a obnova lesa je ve srovnání s tím velmi nákladná. Nikdo pak podle Morávka nedokáže odhadnout dopad poškození lesní půdy v Krušných horách.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist