První reaktor jaderné elektrárny zapečetěn, aktivace paliva zřejmě do dvou měsíců

Vláda zamítla referendum o Temelínu

Aktivisté doufají, že Poslanecká sněmovna na rozdíl od Zemanova kabinetu všelidové hlasování o JETE podpoří.
Praha (juf, foj)
Aktivisté bojující za uskutečnění referenda o dostavbě Jaderné elektrárny Temelín prohráli první bitvu. Vláda totiž na svém včerejším zasedání zamítla návrhy zákonů, na jejichž základě se mělo všelidové hlasování uskutečnit. Hlavním argumentem ministrů byla skutečnost, že v případě Temelína, připraveného ke spuštění, je pro ně referendum za současné situace těžko akceptovatelné. Podle tiskového mluvčího vlády Libora Roučka je pro kabinet rovněž nepřijatelné, že podle předložené legislativní normy by se před každým chystaným referendem musel schválit nový zákon, který by jeho vypsání umožnil.
Rozhodnutí vlády ostře kritizují odpůrci JETE. "Zemanův kabinet nesplnil své předvolební sliby," řekl HN tiskový mluvčí Referenda 2000 Petr Štěpánek. Podle něj Miloš Zeman slíbil vypsání všelidového hlasování na téma dostavby Temelína nejprve jako šéf ČSSD, později jako předseda vlády. "Stanovisko vlády ovšem není závazné pro hlasování Poslanecké sněmovny. Například předseda poslaneckého klubu ČSSD Zdeněk Škromach slíbil, že jeho strana zákon o referendu podpoří," pokračoval. Stejnou podporu očekává i od dalších stran, jejichž členové návrhy legislativních norem předkládají. Autory návrhů jsou lidovecký poslanec Libor Ambrozek, místopředsedkyně sněmovny Petra Buzková a místopředseda Unie svobody Vladimír Mlynář. Předkladatelé návrhů zákonů svůj postoj podložili mimo jiné 114 667 podpisy pod peticí Referendum 2000, která prosazuje vypsání všelidového hlasování o dokončení JETE.
Samotné spuštění Temelína se blíží mílovými kroky. Zástupci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) společně s pracovníky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) včera zapečetili reaktor prvního bloku jaderné elektrárny, krátce poté, co 14. července skončila zavážka paliva v podobě 163 palivových souborů o celkové hmotnosti 92 tun.
Na reaktoru jsou nyní umístěny dvě pečeti, ČEZ jej nemůže otevřít bez souhlasu SÚJB a MAAE. Zapečetěný reaktor projde řadou předepsaných testů, které za účasti inspektorů z řad SÚJB pravděpodobně nepotrvají déle než dva měsíce. Po jejich uskutečnění požádá elektrárenská společnost ČEZ Státní úřad pro jadernou bezpečnost o povolení k aktivaci paliva. První elektřinu pro odběratele dodá JETE již letos na podzim.