Mzda velitele ruské atomové ponorky činí pouhé 143 dolary
Ruský list Segodňa upozornil na konflikt mezi výrobci a uživately ponorky Kursk, který v posledních hodinách nabyl na síle. Konstruktéři z Ústřední konstrukční kanceláře námořní techniky Rubín, kde projekt 949, jehož součástí je i ponorka Kursk, vznikl, provedli několik vyčerpávajících "brainstormingů". Hledali při nich možné příčiny havárie i možnosti záchrany posádky i lodi samé.
Podle expertů z Rubínu zůstává stále jednou z možných příčin "dynamické vnější působení cizího tělesa na korpus Kursku", česky řečeno - kolize s jiným podmořským plavidlem, k němuž došlo v okamžiku, kdy posádka Kursku prováděla rutinní nácvik bojového manévru. Velení vojenského námořnictva ovšem podobnou možnost kategoricky odmítá. Jednak ji odmítlo již v pondělí, jednak by muselo připustit přítomnost neidentifikovaného plavidla v prostoru vojenského cvičení Severní flotily.
List Segodňa připomíná, že kolize sovětských a amerických ponorek nebývaly v minulosti něčím výjimečným. Po srážce s ponorkou USA se v roce 1968 severovýchodně od Havajských ostrovů potopila sovětská K-129. O rok později se sovětská ponorka srazila s americkou v Barentsově moři v hloubce 60 metrů a k podobné kolizi došlo i roku 1986. Je příznačné, že žádná ze stran tehdy nespěchala s přiznáním podobné "mimořádné události". Obě supervelmoci si tajemství nechávaly pro sebe.
Pozice Ruska (tehdy SSSR) však v té době byla zcela jiná. Dobou největší slávy vojenského námořnictva SSSR byla 80. léta. Moskva tehdy disponovala 62 atomovými podmořskými křižníky strategického určení a 400 ponorkami s atomovým a dieselelektrickým pohonem. Před deseti lety mělo Rusko stále ještě 114 ponorek schopných provozu. Dnešní situace je zcela jiná. Moskva má pouhých 28 ponorek, z nichž jen deset, včetně nešťastného Kursku, je schopno provozu.
V minulosti patřili vojenští profesionálové v SSSR k nejlépe placeným. Nyní činí mzda velitele ponorky typu Kursk stěží uvěřitelných 4000 rublů (143 USD, nebo 5143 Kč). Pro srovnání, americký velitel bojové ponorky dostává za svou práci až 15 tisíc dolarů.
Dimitrij Běloševský
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist