Osobní spory se čím dál tím častěji řeší trestním oznámením
Jiří Němec
Praha, 15. 11. 2000
Velmi často se dozvídáme, že někdo na někoho podal trestní oznámení, protože se domnívá, že dotyčný spáchal trestný čin. Pro normálního právním vzděláním nezatíženého čtenáře to často vyznívá tak, jako by dotyčnému podezřelému bylo již nejen sděleno obvinění, ale byl soudem málem již pravomocně odsouzen. Pravý opak však je pravdou. To, že někdo podá na někoho trestní oznámení, neznamená z hlediska trestního práva vůbec nic.
Orgány policie samozřejmě mají ze zákona povinnost každé takové oznámení patřičně prověřit. Avšak pouze pokud je podezření podepřeno hodnověrnými důkazy, je vyšetřovatelem podezřelému sděleno obvinění a postupuje se pak dále podle trestního řádu. V opačném případě je ono prvotní oznámení odloženo jako nedůvodné. Tato mediálně už nepříliš zajímavá skutečnost se však v novinách často už vůbec neobjeví a když, tak jenom ve velmi nevýrazné podobě. Naopak novinářská zpráva o pouhém podání trestního oznámení může ve svých důsledcích způsobit člověku, na kterého bylo podáno, mnoho nepříjemností, osobních i profesních.
Může se však snadno stát, že na lavici obžalovaných nakonec skončí samotný oznamovatel, když svým nedoloženým a neprávem podaným trestním oznámením mohl naplnit skutkovou podstatu trestného činu především křivého obvinění podle § 174 trestního zákona nebo i pomluvy podle § 206 trestního zákona. Rovněž občansko-právní žaloba na ochranu osobnosti spojená s náhradou škody není příjemná.
Oznámit orgánům činným v trestním řízení, že byl spáchán nějaký trestný čin, je samozřejmě občanskou povinností, u taxativně v § 168 trestního zákona vyjmenovaných trestných činů znamená jejich neoznámení dokonce spáchání trestného činu.
Na druhou stranu však stále je u nás zatím dost lidí, kteří svoje "civilní" spory, které by patřily vyřídit soudem obchodním či civilním (což však s sebou nese náklady za právní pomoc a soudní poplatky a není to mediálně zajímavé), raději "řeší" na úkor a za peníze státu podáním trestního oznámení. Trestní oznámení mohu skutečně podat na kohokoliv pro cokoliv, ale musím si být vědom následků, pokud je nepravdivé a bylo podáno v úmyslu přivodit někomu trestní stíhání.
Autor je právník
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist