Gore spokojen, Bush nikoli

Washington, 23. 11. 2000
Verdikt floridského Nejvyššího soudu ve sporu o možnost započtení výsledků z ručního přepočítávání hlasů odevzdaných v prezidentských volbách ve státě Florida je "vítězstvím demokracie", které umožní dospět k poctivým výsledkům. V krátkém vystoupení pro tisk to ve Washingtonu řekl demokratický kandidát na úřad prezidenta Albert Gore. "Vůle lidu zvítězí," prohlásil před svým oficiálním sídlem. "Budeme mít výsledky voleb, které budou kompletní, spravedlivé a přesné," řekl Gore a dodal, že neví, "co tyto výsledky přinesou."
Zopakoval také svou nabídku na setkání se svým republikánským rivalem Georgem Bushem a vyzval oba tábory ke "zmírnění jejich rétoriky". "Protože teď víme, že proces bude pokračovat a zabere ještě nějaký čas, myslím, že je namístě, abychom se oba zaměřili na přechod k prezidentskému úřadu, na zajištění toho, aby nová administrativa, ať už bude v jejím čele stát kdokoliv, byla plně na místě a zcela připravena," dodal.
Ze "změny pravidel hry" uprostřed procesu volby amerického prezidenta obvinil v úterý pozdě večer místního času floridský Nejvyšší soud zástupce republikánského kandidáta George Bushe na Floridě James Baker. Jednomyslně přijatý soudní verdikt označil Baker za "nečestný a nepřijatelný". "Dva týdny po (prezidentských) volbách (floridský) soud změnil uprostřed cesty pravidla hry... To není spravedlivé a je to neakceptovatelné," řekl Baker na tiskové konferenci ve floridském Tallahassee. Republikáni prý proto budou hledat "jakékoliv opravné prostředky", jimiž by rozhodnutí floridského soudu zvrátili. Rozhodnutí o případném odvolání republikánů k federálnímu Nejvyššímu soudu podle Bakera ale zatím nepadlo.
(kb, BBC, čtk)