Jednání mezi výrobcem traktorů a KB o provozním úvěru uvízla na mrtvém bodě

Brněnskému Zetoru hrozí konkurs

Odboráři akciové společnosti Zetor spoléhají na pomoc vlády a počítají s tím, že stát firmě poskytne překlenovací úvěr ve výši přesahující miliardu korun.
Brno (ick)
Přibližně dva týdny má management a akcionáři brněnské společnosti Zetor na to, aby úspěšně dokončili jednání s bankami o financování výroby. Jak HN informoval generální ředitel brněnského výrobce traktorů Štěpán Pecka, v opačném případě čeká firmu, která zaměstnává více než 2800 lidí, konkurs.
"Důvěra našich odběratelů vydrží do jarní sezóny. Abychom ji neztratili, musí Zetor získat určitou výrobní dynamiku a zahájit výrobu počátkem února. Pokud do té doby nedodáme první traktory, Zetor jako značka končí," upřesnil Pecka. Znamená to, že provozní financování je nutné zajistit do čtrnácti dnů. Další měsíc potřebuje Zetor na přípravu výroby a jednání s dodavateli. "Pokud se nepodaří profinancovat výrobu, nezbude nic jiného než situaci řešit podle zákona o konkursu," připustil generální ředitel.
Podle informací HN vedení Zetoru a jeho akcionáři, kterými jsou Motokov International a Konsolidační banka, zastavili jednání o provozním financování s Komerční bankou, jež vloni poskytla brněnské firmě úvěr v hodnotě 380 miliónů Kč na výrobu 1006 traktorů. "Jednání s bankami nevypadá ideálně. Nyní vedeme rozhovory s Československou obchodní bankou a Konsolidační bankou, zatím nemáme pozitivní odpovědi. Ani dříve zmiňovaný způsob financování prostřednictvím afilací Motokovu nepokročil," konstatoval Pecka.
Také odboráři Zetoru tvrdí, že jednání s bankami uvízla na mrtvém bodě. "Zetor potřebuje rozhodnutí na úrovni vlády. Jinak banky svůj postoj nezmění," soudí odborový předák Antonín Kallus. Státní pomoc by podle něho měla přijít v podobě překlenovacího úvěru ve výši 1,2 mld. Kč, což by prý stačilo na rozjezd výroby, úhradu části dluhů, mezi které počítá hlavně nevyplacené mzdy, a na provoz firmy v nejbližších šesti měsících.
V pátek proto odjela delegace odborářů do Prahy, aby na stranických grémiích ČSSD a ODS vysvětlovala situaci brněnského výrobce traktorů. "Chceme dokázat, že za ztráty Zetoru nemůže pouze špatné hospodaření, ale i objektivní podmínky, například špatná privatizace v minulosti," doplnil Kallus.
Stav Zetoru se podle odborářů zhoršuje den ode dne. "Motorárna, která je v areálu brněnské Zbrojovky, byla pro neplacení odpojena od všech energií. Podobná situace hrozí i samotné centrále firmy," potvrzuje další odborový předák Miloš Soška. V minulých dnech přestalo fungovat telefonní spojení a do Zetoru bylo možné se dovolat pouze na několika linkách. Vše tedy nasvědčuje tomu, že zaměstnanci sice dnes nastoupí po třítýdenní výluce do práce, většina z nich se však domů zase vrátí a bude čekat na zprávy o možnosti zahájit výrobu. Zároveň však podle generálního ředitele Pecky nebudou dostávat výplatu. "Bez financování výroby nejsme schopni vyplácet mzdy," doplnil. Odboráři o tom vědí a chystají nové protestní akce.
Posledním finančním příspěvkem Zetoru byla totiž výplata třetiny říjnové mzdy. Akcionáři brněnské firmy vedou v současné době intenzívní jednání s Revitalizační agenturou. Mluvčí Motokovu International Michaela Maláčová ale popřela, že by byl Zetor definitivně zařazen do programu revitalizace.
"Nemám takové informace. Jedná se a tato jednání jsou důvěrná. Zároveň jsme však rozeslali informační memorandum přibližně třiceti potenciálním investorům," poznamenala Maláčová. Také Pecka se domnívá, že Zetor nemůže zůstat sám. "Kroky jsou připraveny tak, aby v průběhu prvních dvou měsíců letošního roku byla dořešena privatizace Zetoru. Na vyjádření k informačnímu memorandu mají firmy čas do konce ledna," dodal.
Zetor vykáže v loňském hospodaření ztrátu přesahující miliardu korun. Propad se promítne i do tržeb, které podle posledních odhadů poklesnou na 1,6 miliardy Kč. "Je to velký neúspěch Konsolidační banky jako akcionáře a věřitele Zetoru," komentoval předpokládané hospodářské výsledky analytik Roman Cenek z Atlantiku Finanční trhy. "Už jednou byl Zetor oddlužen a dalo se očekávat, že Konsolidační banka vyvede Zetor z problémů," uvedl.