Pracovněprávní vztahy - Vysvětlujeme novelu zákoníku práce (8. část)
K jakým úpravám pracovní doby došlo
Zejména přestávky v práci jsou v těchto dnech velmi diskutovány. A to nejen v souvislosti se zdravotnictvím nebo dopravou. Právě změnám pracovní doby je věnováno další pokračování seriálu Kariéry.
JUDr. Štěpánka Wiesnerová
Novela zákoníku práce přinesla významné změny v úpravách pracovní doby. Jaká je vlastně nová úprava pracovní doby? Do zákoníku práce byly zahrnuty definice vztahující se k pracovní době. V § 83 zákoníku práce je přesně charakterizována pracovní doba, doba odpočinku, směna, dvousměnný, třísměnný a nepřetržitý provoz, pracovní pohotovost a práce přesčas.
Kratší pracovní doba?
Pracovní doba je doba, v níž je zaměstnanec povinen vykonávat pro zaměstnavatele práci. V novele zákoníku práce je ponecháno určení pracovní doby v týdnech. Podle § 83a zákoníku práce činí délka pracovní doby nejvýše 40 hodin týdně (dosud to bylo 42,5 hodiny týdně). Toto zkrácení pracovní doby je však pouze formální. Platilo totiž, že přestávky v práci se započítávaly do pracovní doby v rozsahu 30 minut za směnu. Podle nové právní úpravy, běžné v zemích Evropské unie, se přestávky v práci do pracovní doby nezapočítávají.
V důsledku tohoto formálního zkrácení pracovní doby nesmí ovšem dojít ke snížení mzdy zaměstnanců. Podle čl. II bodu 4 přechodných ustanovení novely zákoníku práce, mzda, kterou zaměstnavatel zaměstnanci určil nebo sjednal v pracovní smlouvě nebo v jiné smlouvě před 1. lednem 2001, nesmí být v důsledku změny stanovené pracovní doby snížena, to platí i o náhradách mzdy a dalších nárocích zaměstnanců zjišťovaných z průměrného hodinového výdělku v prvním čtvrtletí roku 2001.
Pracovní doba určitých skupin zaměstnanců byla dosud upravena vyhl. č. 63/1968 Sb. a vyhl. č. 121/1982 Sb. Tato právní úprava byla novelou převzata do zákoníku práce a pracovní doba byla s ohledem na nezapočítávání přestávek v práci do pracovní doby formálně zkrácena. Jedná se o délku pracovní doby zaměstnanců pracujících v podzemí při těžbě uhlí, rud a nerudných surovin, v důlní výstavbě a na báňských pracovištích geologického průzkumu a zaměstnanců s třísměnným a nepřetržitým pracovním režimem, kde pracovní doba činí nejvýše 37,5 hodiny týdně. U dvousměnných pracovních režimů to je nejvýše 38,5 hodiny týdně.
Zůstává zachována právní úprava, podle níž další zkrácení pracovní doby bez snížení mzdy lze dohodnout v kolektivní smlouvě nebo stanovit ve vnitřním předpisu, což se v praxi řadu let již běžně používá. Zaměstnanci mladší 16 let mají pracovní dobu nejvýše 30 hodin týdně s tím, že pracovní doba v jednotlivých dnech nesmí přesáhnout šest hodin.
Přestávky v práci
Mnoho polemik v praxi vyvolává ustanovení novely zákoníku práce o přestávkách v práci v souvislosti s tím, že přestávky v práci se nezapočítávají do pracovní doby. Dosud platilo, že zaměstnavatel byl povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po pěti hodinách nepřetržité práce pracovní přestávku na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut.
Nová právní úprava stanoví, že zaměstnavatel je povinen poskytnout tuto přestávku nejdéle po 4,5 hodiny. To může v praxi činit potíže tam, kde zaměstnanci mají zajištěno závodní stravování, kdy bude nutné např. posunout výdej obědů. Problém však spočívá v tom, že ne ve všech profesích je možné práci přerušit, resp. v některých profesích čerpat přestávku vůbec nejde. Tak tomu bylo ovšem i dosud, ale vzhledem k tomu, že se přestávka započítávala do pracovní doby, tak to nikoho příliš netrápilo.
Zákoník práce v § 89 odst. 1 již léta, a v novele i nadále beze změny, stanoví, že jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba pro oddech a jídlo. Jedná se např. o práce, kde zaměstnanec pracuje sám a nemůže být o přestávce nikým vystřídán. Zaměstnanec, stejně jako dosud, pak nečerpá přestávku v práci, jídlo bude mít s sebou a nají se na pracovišti. Podle § 140 zákoníku práce jsou zaměstnavatelé pouze povinni umožnit zaměstnancům ve všech směnách stravování. Tedy umožnit, nikoliv zajistit. Umožněním stravování je i shora uvedená situace, kdy si zaměstnanec přímo na pracovišti sní donesené jídlo. Tito zaměstnanci přestávku v práci nečerpají. Podle § 89 odst. 4 zákoníku práce, stejně jako dosud, se přestávky na jídlo a oddech neposkytují na začátku a konci směny. Při rozvržení pracovní doby a určování harmonogramů směn je nutné přihlížet k pracím, které nemohou být přerušeny přestávkou v práci. Směny těchto zaměstnanců budou muset být kratší o 30 minut, resp. nebudou-li, bude se jednat o práci přesčas.
Protože se přestávka v práci do pracovní doby nebude započítávat, nebude moci zaměstnavatel zaměstnancům určovat, co smějí a nesmějí o přestávce dělat. Např. v současné době u některých společností nesměli zaměstnanci o přestávce opouštět objekt zaměstnavatele, mohli se tedy stravovat a nakupovat jen v místním bufetu a závodní jídelně. Protože přestávka se do pracovní doby již nebude započítávat, budou moci zaměstnanci objekt zaměstnavatele opustit a trávit přestávku libovolným způsobem. I nadále platí, že zaměstnavatel může po projednání s příslušným odborovým orgánem určit přiměřeně dlouhou přestávku na jídlo. Přestávka, která se do pracovní doby nezapočítává, nemusí tedy činit pouze 30 minut, nýbrž třeba 1 hodinu apod. Začátek a konec těchto přestávek stanoví zaměstnavatel po projednání s příslušným odborovým orgánem.
Evidence pracovní doby
Podle § 94 novelizovaného zákoníku práce je zaměstnavatel povinen vést evidenci pracovní doby, práce přesčas, pracovní pohotovosti a noční práce u jednotlivých zaměstnanců. Na žádost zaměstnance je zaměstnavatel povinen umožnit mu nahlédnout do evidence jeho pracovní doby. V této evidenci bude tedy vedeno, zda zaměstnanec odpracoval danou směnu apod. Není však bezpodmínečně nutné vést i přesnou evidenci každodenních přestávek v práci v rámci směny, protože způsob určování přestávek v práci je přesně vymezen v § 89 zákoníku práce.
(Autorka pracuje jako advokátka)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist