Cenová mapa a výpočet daně
Každý, kdo je plátcem daně z převodu nemovitostí, daně dědické a darovací, by se měl zajímat o existenci cenových map stavebních pozemků (CM). Ty se zpracovávají především jako jeden z podkladů pro daňové účely. Vyplývá to z nového zákona o oceňování majetku z roku 1997. Podle něj se daň z převodu nemovitostí odvíjí od reálné hodnoty nemovitostí. Ve městech, ve kterých je mapa zpracovaná, je aktuální a s jejím zněním souhlasí Ministerstvo financí, se ceny uvedené v mapě porovnávají s cenou skutečně zrealizovanou při převodu nemovitosti na nového vlastníka. V případě, že je cena uvedená v kupní smlouvě mezi prodávajícím a kupujícím nižší nebo stejná, než je částka uvedená v cenové mapě stavebních pozemků, platí prodávající daň z ceny uvedené v mapě. V opačném případě, tedy když cena, za kterou kupující stavební pozemek (parcelu) koupil, je vyšší, platí daň z ceny uvedené v kupní smlouvě.
V případě daně dědické (vyjma přímých příbuzných) a darovací je daňovým základem cena stavebních pozemků uvedená v mapě.
Částky uvedené v platné cenové mapě stavebních pozemků se používají i pro vyplacení peněžní náhrady dotčeným subjektům ze strany města či státu za vyvlastněné pozemky.
Investor se může setkat s CM i v případě, který sice ze zákona o oceňování majetku nevyplývá, ale města ho často používají. Jde o stanovení prodejní ceny ze strany města drobným investorům. Jedná se například o vypsání základní ceny při prodeji stavebních pozemků v hranicích města. Patří sem i prodeje parcel, případně jen jejich částí majitelům, kteří mají rodinný dům a v jeho sousedství si chtějí část městského pozemku přikoupit. Města v tomto případě berou za "základní" částku cenu uvedenou v CM. Parcela nebo její část se stejným způsobem jako ve všech ostatních případech zveřejní před odprodejem na úřední desce.
V České republice jsou v současnosti platné cenové mapy v 15 městech (Brno, Lípa na Moravě, Olomouc, Opava, Zlín, Valašské Klobouky, Ml. Boleslav, Dubí u Teplic, Osek u Duchcova, Duchcov, Orlová, Praha, Kralupy n. Vltavou, Opava, Jablonec nad Nisou). Kromě měst uvedených byly CM dále zpracovány nebo jsou v tomto období zpracovávány v dalších 45 městech České republiky. Ve městech, která v závorce uvedena nejsou, a přesto CM zpracovánu mají, nebyly v poslední době mapy aktualizovány, a tudíž nejsou právoplatným podkladem pro daňové řízení a pro užití ostatních právních úkonů.
Zda má obec či město zpracovánu CM, je možné se dozvědět na příslušném městském nebo obecním úřadě. Tyto informace je také možné získat přímo na Ministerstvu financí v Praze.
Cenová mapa je materiál, jehož základem je mapová část, která se nejčastěji zpracovává v měřítku 1:5000 nebo 1:1000. Součástí tohoto materiálu je i textová část, která má formu městské vyhlášky. CM je veřejný materiál, se kterým se může každý zájemce seznámit na místně příslušném městském (obecním) úřadě. Důležitá informace je, že ceny uvedené v CM nejsou závazné pro prodej žádného stavebního pozemku. Prodejní cenu si vždy stanoví prodávající a kupující mezi sebou. Cena uvedená v kupní smlouvě se pak stane podkladem pro aktualizaci CM.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist