Jihočeské pivovary mají zítra rozhodnout o prodeji svého majetku

Pivovar Třeboň zřejmě změní majitele

* Do páteční mimořádné valné hromady podnik fakticky uvalil embargo na jakékoliv informace. Americký Anheuser-Busch údajně plánuje Jihočeské pivovary ovládnout, aby získal značku Budějovické pivo.
České Budějovice (zdz)
S největší pravděpodobností prvním výraznějším sanačním krokem, který má pomoci dostat Jihočeské pivovary České Budějovice z problémů, provázených velkým finančním zatížením a postupnou ztrátou trhu, se zřejmě stane prodej pivovaru Bohemia Regent v Třeboni. Ten dosud tvoří, spolu s pivovary Samson České Budějovice a Platan Protivín, akciovou společnost, mající zhruba pětiprocentní podíl na českém trhu s pivem. O prodeji má rozhodnout zítřejší mimořádná valná hromada společnosti.
Podle několika na sobě nezávislých zdrojů má třeboňský pivovar získat pražský podnikatel Jan Petřík, který se už ucházel o privatizaci zdejších lázní Aurora. Ty nakonec, po letech sporů a pří s Fondem národního majetku, získalo vloni překvapivě město Třeboň. Jana Petříka se včera nepodařilo po celý den na jeho soukromém telefonním čísle kontaktovat, aby tyto informace potvrdil nebo vyvrátil.
Další kroky ze sanačního programu, který má Jihočeské pivovary (JčP) stabilizovat a následně i rozvíjet, nejsou známy. Předseda představenstva a generální ředitel Jihočeských pivovarů Milan De Millan, který má být jako jediný oprávněn za podnik v médiích vystupovat, nebyl v posledních dnech pro pracovní vytížení k zastižení a včera večer odkázal náš list na tiskovou konferenci po páteční valné hromadě. Jiní zástupci firmy na toto téma odmítají hovořit.
Schizofrenní situaci pak ilustrují slova jednoho z pracovníků pražské Erste Bank Sparkassen, který pro HN sdělil, že už před časem vydaný interní pokyn ukládá k situaci Jihočeských pivovarů se mediálně nevyjadřovat. "Osobně si ale myslím, že společnost ČAS-FIN koupila Jihočeské pivovary za peníze firmy, která chce pivovary ovládnout kvůli názvu Budějovické pivo. Tím, jak známo, disponuje pivovar Samson. Podle mne může jít o americký Anheuser-Busch," uvedl pracovník s podmínkou, že nebude zveřejněno jeho jméno.
Společnost ČAS-FIN, patřící do skupiny Českomoravské agrární společnosti, v níž má rozhodující vliv podnikatel a předseda Českomoravského fotbalového svazu František Chvalovský, Jihočeské pivovary ovládla vloni v říjnu, když od bankovních investičních fondů koupila 71,07 procenta akcií. V krátké době se jí ale už nepodařilo zastavit hospodářský propad, který jen potvrdil hloubku problémů, v nichž se podnik ocitl.
Podnik vloni podle předběžných výsledků vystavil asi 900 tisíc hektolitrů piva. To je nejhorší výsledek za posledních pět let a o více než sto tisíc hektolitrů méně než v roce 1997, kdy Jihočeské pivovary uvařily 1,030 miliónu hektolitrů piva. Předloňská ztráta společnosti 41,8 miliónů korun se měla podle důvěryhodného zdroje v roce 1998 ještě prohloubit.
Firma Anheuser-Busch je největším světovým producentem piva, když její roční výstav činí více než 150 miliónů hektolitrů. Na americkém trhu má podíl přibližně 45 procent. Mezi jeho nejznámější značky patří Budweiser, Bud Light, Michelob a Busch. Firma ve Spojených státech vlastní rovněž několik zábavních parků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist