Lidé z úzkými vazbami na Slovensko prý v naší kontrarozvědce již nepracují

Není důvod zrušit BIS, tvrdí Bašta

* Ministr bez portfeje Jaroslav Bašta nesouhlasí s názorem místopředsedy vlády Pavla Rychetského ohledně zásadní reorganizace, nebo dokonce zrušení Bezpečnostní informační služby, ale domnívá se, že práci kontrarozvědky je třeba pouze zlepšit.
Praha (tto, čtk)
Ministr Jaroslav Bašta, odpovědný za činnost tajných služeb, nesouhlasí zcela s názorem vicepremiéra Pavla Rychetského, že je nutné Bezpečnostní informační službu (BIS) zásadně reorganizovat nebo zrušit. "Nemohu se s ním ztotožnit. Já souhlasím s tím, že BIS je třeba dostat do lepšího stavu, než je v něm teď. Tento proces naštěstí již začal," řekl včera Bašta.
Rychetský koncem minulého týdne šokoval veřejnost i odborníky sdělením, že BIS nepřináší takřka žádné výsledky, je "téměř zprivatizovaná, nepracuje pro vládu, ale bůh ví pro koho". Takovouto službu je potřeba zrušit nebo hluboce reorganizovat, řekl doslova vicepremiér. Bašta prohlásil, že i přes oprávněnou kritiku na adresu civilní kontrarozvědky naše země takovou službu potřebuje, a to zvláště nyní krátce před přijetím ČR do NATO. Podle Bašty se po "značném úsilí a po odstranění bývalého ředitele" Karla Vulterina komunikace mezi BIS a vládou velmi zlepšila a kabinet dostává od služby požadované výsledky. "Za těch zhruba 200 dní, kdy službu úkolujeme, víme o jejích přednostech i vadách. Bude třeba postupovat velmi uvážlivě, ale nelze mluvit o jejím zrušení," řekl ministr.
Civilní kontrarozvědka se dostala do centra pozornosti po skandálu s útěkem iráckého konzula z ČR do Londýna. Vláda na aféru reagovala odvoláním ředitele Vulterina a výtkami na adresu BIS, která prý kabinet dostatečně neinformovala. Krátce poté televize Nova zveřejnila jméno a bydliště pražského rezidenta britské MI6, který si u Vulterina a Bašty stěžoval na špatnou práci BIS v souvislosti s případem iráckého agenta. Bašta tvrdí, že odhalení britského rezidenta měl dovnitř služby kupodivu velmi pozitivní vliv. "Všichni slušní lidé, kteří tam jsou, se naštvali na toho, kdo to udělal, a dělají teď vše pro to, aby se něco podobného neopakovalo," prohlásil. Bašta také řekl, že problém s příslušníky BIS, kteří měli úzké vazby na Slovensko, byl aktuální před rokem a je již vyřešen. Ministr své tvrzení opírá o své zkušenosti, které získal jako předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS. Mluvčí služby Jan Šubert však oficiálně existenci jakýchkoli vazeb příslušníků BIS na Slovenskou informační službu (SIS) odmítl. Některé zdroje z civilní kontrarozvědky uvádějí, že v BIS pracovali po rozpadu československé federace lidé s úzkými vazbami na Slovensko a někteří z nich údajně působí uvnitř služby i dnes. Informaci potvrdil i Baštův nástupce v čele sněmovní komise Jan Klas (ODS). Činnost SIS na území ČR byla pravděpodobně v době vlády Vladimíra Mečiara řízena přímo z Moskvy, což nepřímo potvrdil bývalý člen české vlády, důkladně obeznámený s bezpečnostní problematikou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist