Čeští výrobci metylesterů těžko konkurují

* Situaci výrobců metylesterů, které slouží jako základ pro produkci bionafty, v současné době může vylepšit klesající nákupní cena řepky a aktuální vývoj kursu koruny. Producenti jsou odkázáni na její jednotnou cenu bez jakékoli státní podpory.
Olomouc (oba)
Ve znamení citelného útlumu je od závěru minulého roku výroba a odbyt metylesterů, které jsou základem pro výrobu bionafty, a to u všech tuzemských výrobců. "Prvořadým důvodem je jejich neschopnost cenově konkurovat dovozům této pohonné hmoty z Rakouska, Německa, Francie, Itálie a rovněž ze Slovenska," uvedla Marie Logrová, mluvčí skupiny Milo Holding, do které patří olomoucká firma Milo, přední tuzemský zpracovatel řepkového semene a producent metylesterů.
V současné době jsou podle ní dva faktory, které by mohly situaci částečně změnit k lepšímu. "Prvním z nich je klesající nákupní cena řepky, druhým potom nynější vývoj kursu koruny, kvůli kterému je dovážený metylester dražší," řekla Logrová. Rovněž je podle jejích slov zřejmé pozvolné zvyšování poptávky, které je dáno nastupujícím jarním obdobím.
Logrová dále uvedla, že ve státech Evropské unie existuje takzvaná nepotravinářská řepka, kterou je možné použít pouze k výrobě technických produktů (pohonných hmot a mazadel). Díky vládním dotacím je v těchto zemích nepotravinářská řepka o dvacet až třicet procent levnější než řepka potravinářská. "Naopak naši výrobci této pohonné hmoty jsou odkázáni na jednotnou tržní cenu řepky bez jakékoliv státní podpory. Proto není možné konkurovat dovozům," sdělila. Doplnila, že státní podpora "oleoprogramu" v České republice je cílena až k výrobcům směsné bionafty ve formě vratky spotřební daně. V případě dovozu levnějšího metylesteru je tak vlastně dotováno zemědělství jiných států.
Důvodem snižování cen řepkového semene v Evropě jsou jeho značné zásoby. Po loňské sklizni dosahovaly v Evropské unii až 9,2 miliónu tun a do prosince bylo zpracováno pouze 4,3 miliónu tun. Zbývajících téměř pět miliónů tun zřejmě ani nebude možné do konce sklizňového roku zpracovat, a to především z důvodů nízkých realizačních cen olejů a šrotů. Na pokles cen rovněž působí očekávání rekordních výnosů z letošní sklizně v Evropě, ale i v dalších produkčních oblastech světa. Milo Holding reagovalo na vývoj cen na světových trzích snížením garantované ceny za řepku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist