Počet nalétaných hodin v české armádě nedosahuje ani průměru zemí NATO
Piloty, kteří zavinili havárii, čeká soud
* Vězení nebo peněžitý trest hrozí pilotům, kteří zavinili havárii nad Českými Budějovicemi.
Praha (tto, čtk)
Soud za obecné ohrožení čeká dva piloty české armády, kteří loni 8. června porušili pravidla skupinového letu, a způsobili tak srážku stíhacích letounů MiG-21 nad Českými Budějovicemi. Včera o tom informoval okresní státní zástupce Josef Richtr. Oběma obviněným pilotům v hodnosti major-inženýr hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest. "Obžalobu podám v nejbližší době," sdělil Richtr. Jeden z letounů po srážce dopadl před panelový dům největšího českobudějovického sídliště Vltava a způsobil několikamiliónové škody na domě a majetku jeho obyvatel včetně 22 osobních automobilů a lehká zranění sedmi osob. Armádní zpráva o odborném šetření z října 1998 je však tajná a státní zástupce proto odmítl uvést další podrobnosti, i když zároveň vyjádřil nesouhlas s utajením tohoto materiálu. "Požádal jsem zpracovatele o zrušení utajení, neboť průběh a příčiny nehody nemají podle mého názoru takovou povahu, že by musely být tajné. Navíc z hlediska důvěry veřejnosti k naší armádě bude podle mě jen ku prospěchu věci, aby byl tento případ projednáván veřejně," dodal Richtr.
Letecké havárie české armády, při nichž jen loni přišlo o život osm pilotů, způsobují, až na zmíněný případ, technické závady a také nízký počet hodin, které vojáci nalétají. Pouze piloti vyčlenění pro potřeby NATO nalétají podle velitele vzdušných sil Ladislava Klímy letos 160 hodin, ostatní jen 80 hodin, v zemích aliance je přitom průměr 120 až 140 hodin ročně. Klíma již delší dobu upozorňuje na kritický nedostatek náhradních dílů, který je příčinou, že piloti nenalétají alespoň sto hodin ročně.
Letecké havárie AČR v loňském roce
8. ledna - Vrtulník Mi-17 se zřítil v Bosně s jedenadvaceti muži na palubě. Při katastrofě se těžce zranilo několik vojáků.
18. února - Pilot zemřel při havárii stroje L-39 u obce Benátky.
19. května - Stíhací bombardér MiG-23 z čáslavské základny se při letu stal neovladatelným a zřítil se u obce Chlumětín. Oba piloti se katapultovali.
8. června - Dva stíhací letouny se zřítily do obytné části Českých Budějovic. Posádky stíhaček se katapultovaly, civilní obyvatelstvo bylo jen lehce zraněno.
25. října - Tři piloti zahynuli v Bosně při pádu vrtulníku Mi-17.
10. listopadu - Při návratu z letecké přehlídky v Irsku spadl u Přerova bitevní vrtulník Mi-24. Pád stroje nepřežili čtyři piloti.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist