Závazky převzaté s koupí podniku
V pravidelné rubrice HN na dotazy odpovídají odborníci. Otázky můžete zasílat na adresu Dobrovského 25, 170 55 Praha 7.
Jaké závazky jsem jako kupující povinen převzít v případě, že kupuji celý podnik? Mohou být některé z nich ze smlouvy vyňaty?
M. H., Praha
Především je nutné definovat, co se rozumí podnikem, a z toho budeme vycházet při smlouvě o prodeji podniku. Podnikem se rozumí soubor hmotných jakož i nehmotných složek podnikání, věci movité, nemovité a jiné majetkové hodnoty, které patří konkrétnímu podnikateli a slouží k provozování podniku nebo k jeho účelu mají sloužit.
Smlouva o prodeji podniku patří do kategorie tzv. absolutních obchodních smluv a je upravena § 376 odst. 1 Obch. Z. v platném znění. Touto smlouvou se prodávající zavazuje převést na kupujícího vlastnické právo k věcem, jiná práva a jiné majetkové hodnoty, jež slouží provozování podniku, a kupující se zavazuje převzít závazky prodávajícího související s podnikem a zaplatit sjednanou kupní cenu. Ze zákona vyplývá tedy komplexnost přechodu všech práv a závazků. Rozhodující je stav práv a závazků v době uzavření kupní smlouvy, a pokud se podnikatel rozhodne, že neprodá podnik jako celek a vyloučí sám některé závazky ze smlouvy o prodeji podniku, nemá tato smlouva povahu smlouvy upravené v § 476, odst. 1 Obch. Z. a nemohou nastat ani její účinky. Komplexnost přechodu závazků má význam zejména z hlediska ochrany věřitelů prodávajícího a bránit tomu, aby došlo k jejich eventuálnímu poškození.
Předmět smlouvy o podniku mohou být i části podniku (§ 487 Obch. Z.), avšak jen za předpokladu, že tvoří jeho samostatnou organizační složku (např. oddělené účetnictví). Ale i v tomto případě prodeje části podniku musí dojít ke komplexnímu prodeji všech práv a závazků souvisejících s prodávanou částí podniku.
Rozsah závazků přebíraných smlouvou o prodeji podniku by měl být stanoven v souvislosti s podnikáním toho, kdo podnik prodává. Nelze proto ze smlouvy o prodeji podniku nebo části podniku vylučovat některé závazky, i když Obch. Z. v § 476 pojednává o převzetí závazků prodávajícího a ne doslovně o převzetí všech závazků prodávajícího. Smlouvu o prodeji podniku není složité koncipovat právě s odkazem na kogentní ustanovení výše uvedené. Pokud by došlo k vynětí některých závazků, nebyla by tato smlouva uzavřena platně.
Je nutné dát si pozor na skutečnost, že jako kupující přebíráte všechny závazky podniku, tedy i takové, o kterých nevíte, a ani vědět nemůžete. Je-li součástí podniku i nemovitost, nabýváte uzavřením platné smlouvy o prodeji podniku i nemovitost, i když se převod nemovitostí provádí na základě kupní smlouvy podle O. Z. (§ 588 a násl.), lze nabýt nemovitost i koupí podniku.
Upozorňuji, že smlouva o prodeji podniku musí mít písemnou formu a ke dni účinnosti smlouvy je prodávající povinen předat a kupující převzít věci zahrnuté do prodeje, přičemž o tomto převzetí se sepíše zápis podepsaný smluvními stranami. A nejpozději v tomto zápise je prodávající povinen upozornit na všechny vady prodávaných věcí, práv nebo jiných majetkových hodnot (§ 484 Obch. Z.). Vlastnické právo k věcem zahrnutým do prodeje přechází z prodávajícího na kupujícího dnem účinnosti smlouvy a vlastnické právo k nemovitostem přechází na kupujícího dnem, kdy vklad do katastru nemovitostí nabyl právní moci.
JUDr. Marie Moravcová
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist