Koupě nemovitostí se v Evropě řídí podle různých pravidel

Reality lze kupovat i mimo ČR

Během posledních tří let se stále více mluví o možnosti uložení finančních prostředků do nemovitostí mimo republiku. V "kursu" jsou především díky cenám a bezproblémovému způsobu převodu domů a pozemků Španělsko, Francie. Vlastníkem realit se však tuzemec může stát i v jiných zemích.
(hpv)
Jedním ze způsobů, jak uložit finanční prostředky v zahraničí a případně je ještě zhodnotit, může být nákup tamních realit. Protože neexistují ve všech zemích stejné podmínky pro jejich pořízení, je dobré se s pravidly hry v daném státě nejprve seznámit. Dokonce i všeobecně rozšířená představa, že koupě nemovitostí v zemích EU se řídí stejnými podmínkami je mylná. Proto v žádném případě nestačí znát postup při nákupu nemovitosti v jedné členské zemi evropské patnáctky. Pořízení domu či pozemku se řídí vždy právními předpisy jednotlivých států (např. v Dánsku si občan ČR koupit nemovitost nemůže, zatímco v Německu ano). Koupě realit v některých zemích EU by se pro nás mohla změnit případným přijetím ČR do tohoto společenství. Existují totiž země, jako je Švédsko nebo Irsko, kde je místní legislativa k občanům EU vstřícnější. Informace o možnostech nákupu nemovitostí v zahraničí je možné se dozvědět na velvyslanectví příslušné země, nebo naopak na velvyslanectví ČR sídlící ve vybrané zemi. Při výběru domu či pozemku (včetně právního servisu) je možné požádat o spolupráci také Asociaci realitních kanceláří Čech, Moravy a Slezska (ARK).
Právní stránka věci je však jen jednou ze skutečností, o kterou by se měl potenciální kupující zajímat. Velmi důležitou roli hraje i výše cen, za kterou se domy a pozemky prodávají. Levné nemovitosti lze sehnat např. ve Španělsku, Itálii, ale i v některých částech Francie. Také v této oblasti je možné požádat o spolupráci ARK, která doporučí zájemci realitní kancelář, která má s obchodováním nemovitostí v dané zemi zkušenosti. Samozřejmě je možné, že si zájemce vybere během pobytu v zahraničí dům, byt či pozemek sám, bez "předvýběru realitky". Pokud ale kupující nezná velmi dobře místní jazyk, mohou být s tímto krokem spojena obchodní rizika. Když chce kupující jednat tzv. na vlastní triko, je dobré se alespoň obrátit na právníka, který se v právu dané země orientuje. Velmi dobře tyto služby fungují např. v Německu, kde je několik českých právníků, kteří mohou svého klienta zastupovat i před německým soudem.
Pokud nemovitost pořizujeme nejen jako prostředek k uložení peněz, ale očekáváme od této investice i okamžitý výnos, je nutné se zajímat i o možnost a výši pronájmu. V podstatě existují tři způsoby, jak nemovitost v zahraničí pronajímat.
Nejbezpečnější cesta vede přes ARK. Zástupci asociace mohou investorovi doporučit realitní kancelář (nemusí jít jen o českou společnost), která ho bude při pronájmech mimo republiku zastupovat (vyřídí s nájemcem potřebné formality, zajistí místní inzerci, předání nemovitosti nájemníkovi apod).

Zvláštním specifikem jsou dlouhodobé pronájmy. Tento způsob investice je velmi oblíbený např. na území Německa, kde se nájemní smlouvy uzavírají bez problémů i na 30 let dopředu. Podnikání i s pronajatou nemovitostí není v SRN žádný problém. Způsob platby mezi vlastníkem a nájemcem je závislý pouze na podmínkách uvedených ve vzájemné smlouvě o dlouhodobém pronájmu (součástí smlouvy bývá i klausule o možném podpronájmu). Veškeré výnosy, které investor (nájemník) získá z podpronájmu nemovitosti jsou základem jeho zisku. Díky relativně bezproblémovému získání úvěru a nízkým bankovním úrokům na opravu nemovitosti je tento způsob investice v porovnání s Českou republikou vysoce návratný. V případě koupě domu se průměrná doba návratnosti v Německu pohybuje od 10 do 15 let, v případě dlouhodobých pronájmů a následných oprav, případně modernizací a rekonstrukcí je návratnost ještě rychlejší.
Podle německého deníku Handelsblatt si je zde možné zakoupit příručky pro cizince, kteří chtějí do nemovitostí investovat. Na rozdíl od českého přístupu je německý systém velice vstřícný i pro cizince. V příručkách se zdůrazňuje absolutní spolehlivost zdejšího katastrálního systému a pozemkových knih, na jejichž základě si pak může být nabyvatel jist, že se nedočká žádných překvapení (to je záležitost, kterou u některých jiných zemí s jistotou říci nelze). Velmi dobře zde funguje i právní systém, který cizinci, stejně jako domácímu, umožňuje rychle se domoci svých práv. Velmi příjemnou skutečností pro investora je i možnost vývozu zisku, a to bez jakýchkoli omezení.
Ze zemí, které s naší republikou sousedí lze koupit nemovitost ještě v Polsku a Rakousku. V obou těchto zemích je však transakce možná jen za určitých podmínek. Ty jsou uvedeny v zákonech jednotlivých států. Na Slovensku si fyzická osoba koupit nemovitost nemůže vůbec. Jedinou možností, jak se lze na Slovensku stát majitelem reality je dědictví, nebo dar. V tomto případě, je možné s domem (pozemkem) podnikat. Zisk z takovéhoto způsobu podnikání je možné do určitého limitu vyvézt.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist