Komise podmínky nezměkčí
Praha (fe)
K tomu, aby Komise pro cenné papíry schválila otevření investičního fondu - tedy jeho přeměnu na otevřený podílový fond - musí správce fondu splnit přísné podmínky. Jde zejména o likviditu, tedy dosažení takové skladby portfolia, aby tituly z něj bylo možné operativně prodat. Oproti předpokládané 80% likviditě letos na jaře komise tento podíl zvýšila i o plánovanou procentní srážku při odkupu, tedy asi o 6 %.
Další povinností fondů je snížení limitu svých akciových podílů z 20 na 11 %, i když rozhodující termín je až konec roku 2000 a novela zákona je v platnosti již od loňského července. Větší problém fondům přináší nutnost "zbavit se" nemovitostí a drobných účastí, které se prakticky neobchodují a podle vyhlášky je beztak oceňují nulou. To vše vlastně krátkodobě nutí fondy do ztrát - právě v rámci příprav na otevření není prioritou maximalizace tvorby zisku, ale nárůst vlastního jmění fondu a zlikvidnění aktiv.
I přes fakt, že se zatím na nově otevírané fondy žádný "run" podílníků nekoná, nepřipouští předseda prezídia Komise pro cenné papíry Jan Müller nějak významné "uvolnění" daných kritérií: "Komisi jde obecně o důslednou aplikaci evropských standardů. Takže se snažíme jakýkoli standard "opsat" z Evropy, kde mají zkušenost s kapitálovým trhem 50 - 100 let. Jinak je pravda, že pokud jde o uzavřené podílové fondy, tak po roce od přijetí novely se jich otevírala už více než polovina, přičemž tento proces je naplánován do konce roku 2002."
Potvrdil rovněž, že během posledního půl roku došlo k rapidnímu nárůstu nákupu podílových fondů - lidé sem částečně přesouvají své peníze z bank, a to zejména díky klesající úrokové míře u depozit a nepochybně větší důvěře v otevřené podílové fondy.
"Poměrně velkou likviditu požadujeme právě díky procesu otevírání, protože skutečně panovaly velké obavy o schopnost vyplácet investory. A musím říci, že se nám to velmi osvědčilo, i když jsme chtěli likviditu pouze kvůli riziku, jen po dobu transformace a krátkou dobu po ní. Pokud se ukáže, že v nějakém fondu podílníci své podílové listy neodprodávají a naopak chtějí spíše investovat, tak není důvod vyšší likviditu požadovat", řekl Müller.
Jde dále o "vyčištění" portfolia a o to, aby aktiva fondu byla investována bezpečně. Musel tedy přijít čas, kdy se fondy akcií bez hodnoty zbaví. Navíc Müller soudí, že podílníci mají právo dozvědět se, jaká je skutečná hodnota jejich majetku. V tomto procesu vidí tedy spíše pozitivum. Podílníci se dozvědí hodnotu svého majetku ve fondech a získají likvidní prostředky. Ty pak mohou investovat právě do emisí, které jim výnos přinesou.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist