Česká republika - vesměs poklidná oblast
Ve střední Evropě jsou tektonické posuny, pokud k nim vůbec dochází, malé a skutečně katastrofická zemětřesení se zde vyskytují výjimečně. Pro posouzení seismického ohrožení se musí zvažovat i zemětřesení s ohnisky v sousedních seismicky aktivních oblastech, jež mohou na dané území zasahovat.
Nejničivější zemětřesení na území bývalého Československa nastalo 28. června 1763 v Komárně. Zahynulo při něm 63 lidí, dalších 102 bylo zraněno. Při katastrofě bylo vážně poničeno sedm kostelů a 273 budov. Zřítilo se i několik věží, například věž radnice (viz dobová rytina dole). Otřesy podle odhadu dosáhly makroseizmické intenzity 8 až 9.
Česká republika díky své geotektonické struktuře, kterou tvoří převážně blok Českého masívu, vykazuje relativně slabou seizmickou aktivitu. Ta se omezuje jen na obvodové části Českého masívu a předpokládá se, že zemětřesení tam vznikají hlavně vlivem tlaku alpského systému na tento stabilizovaný blok. Makroseizmickými projevy tedy zasahují na naše území silnější zemětřesení z východoalpské seizmicky aktivní oblasti (Rakousko, Itálie), z Pannonské pánve (Maďarsko), Západních (Slovensko) i Východních Karpat (Rumunsko) a z jihovýchodního Německa (Švábský a Francký Jura). Působí i jevy vyvolávané lidskou činností. K nim patří především důlní otřesy vázané na oblasti s intenzívní nerostnou těžbou, především tedy Ostravsko, Kladensko a podkrušnohorská pánev.
Územím s nejvýraznější vlastní seizmickou aktivitou je Kraslicko v západních Čechách. Pro tuto oblast je typický výskyt seismických otřesů v sériích trvajících několik dní i týdnů (zemětřesné roje). Uvolňování seizmické energie probíhá formou slabých mikrootřesů, kterých lze zaznamenat denně desítky. Série kulminuje silnějším zemětřesením a po něm aktivita doznívá řadou slabých otřesů. Roje se opakují v intervalech zpravidla několika desítek let.
Ve 20. století byly na Kraslicku zaznamenány významnější zemětřesné roje v roce 1908, na přelomu let 1936 až 1937 a 1985 až 1986. Magnitudo dominantních zemětřesení nepřesáhlo 4,6 a makroseismická intenzita v ohnisku dosahuje maximálně hodnoty 7 (viz tabulka v horním článku). Makroseismické pole kraslických zemětřesení je omezeno na nejzápadnější část našeho území mezi jižním výběžkem Krušných hor a Smrčinami. Jen výjimečně bývá pozorován maximální otřes zemětřesného roje i východněji.
Druhá oblast ČR, kde je třeba počítat s možností zemětřesení o intenzitě až 7 stupnice MSK-64, je hronovsko-poříčský zlom v severovýchodních Čechách. Makroseismické pole otřesů, jejichž ohniska leží v údolí horní Úpy, je protaženo podél zmíněného zlomu. Slabší otřesy se v této zóně objevují v rozmezí několika let, k silnějšímu otřesu o intenzitě 7 došlo naposled v roce 1901. Zemětřesení s intenzitou do 6 MSK-64 se sporadicky vyskytují i v Českém lese (Přimda v roce 1902 a ve Slezsku (Opava 1931). Ve východní části Krušných hor bylo zaznamenáno zemětřesení 6. stupně u Duchcova roku 1784. Ojedinělá slabá zemětřesení s intenzitou až 5 byla v historické době pozorována i ve středních a jižních Čechách, na Šumavě a Českomoravské vysočině. Vedle těchto oblastí je převážná část území ČR charakterizována seismickým rizikem do 5. stupně. Pro jižní Čechy a Moravu se počítá s ohrožením do stupně 6 (tam zasahuje vliv východoalpských zemětřesení, jejichž makroseismické pole je vždy anomálně protaženo na sever, a vliv západokarpatských zemětřesení s ohnisky na Slovensku - např. Žilina roku 1858).
Očekávatelné nejvyšší účinky zemětřesení v ČR a SR podle stupnice MSK-64. Kroužky značí více než 50tisícová města v ČR. Nejvyšší očekávané intenzity: 7 - Frýdek-Místek, Havířov, Karviná, Ostrava, Brno; 6 - České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Liberec, Most, Olomouc, Opava , Prostějov, Přerov, Teplice, Zlín; 5 - Chomutov, Děčín, Karlovy Vary, Kladno, Pardubice, Plzeň, Praha, Ústí nad Labem.
GRAFIKA: GEOFYZIKÁLNÍ ÚSTAV AV ČR
Záznam nejsilnějšího zemětřesení západočeského seismického roje z 21. 12. 1985 o intenzitě v epicentru 7 stupně.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist