Ján Budaj: Veřejnost proti násilí byla hegemonem společnosti
Celý život jsem chtěl dělat umění a být úplně jinde než v politice. Po okupaci Sovětskou armádou vznikl v umění a uměleckém hledání prostor svobody a naděje pro mou generaci. Tak jsem se dostal k happeningům i performačnímu umění a talé k ochráncům přírody.
Pramenem odporu vůči režimu se mohli stát reformní komunisté, kteří byli vyloučeni ze strany a probuzení jim trvalo velmi dlouho. Na Slovensku se k momentu probuzení ztělesněnému Chartou 77 přidala jen malá skupina straníků. Druhou vlnou, která současně vytvářela kritiky a odpůrce režimu, byli svobodní umělci, kteří z vlastní vůle přestali spolupracovat s režimem. Třetí uskupení tvořili ochránci životního prostředí.
Těsně před listopadem se z izolace začali vymaňovat společenští vědci, sociologové a prognostici. Studenti zase 16. listopadu 1989 uspořádali nikým nepovolenou manifestaci. Na ní si vynutili dialog s mocí, který však vyšuměl do ztracena. Až po 17. listopadu se k těmto složkám přidali herci, do té doby hýčkaná vrstva socialismu. Odpůrců bylo mezi námi opravdu jako šafránu.
Před veřejností jsem poprvé hovořil 19. listopadu 1989. Bylo to těsně po tom, kdy v Umělecké besedě Slovenské vzniklo hnutí Veřejnost proti násilí. V první chvíli toto občanské hnutí nemělo žádný název. Až večer se hledaly programové teze a název hnutí. Potom jsme odešli na Hviezdoslavovo náměstí před Slovenské národní divadlo. Byla nás hrstka a možná ti, kdo nás sledovali, měli početní převahu.
Vývoj v dalších týdnech byl velmi zázračný. Slovensko vyslovovalo slova, do té doby tabuizovaná. Prožívalo je emotivněji - bylo to poprvé, naplno a hned. Za několik hodin a dní se tak vše změnilo.
Veřejnost proti násilí byla v prvních dnech i pro Prahu dynamizujícím faktorem. Odmítli jsme jednat s Adamcem, v televizní relaci Dialogy jsme první vyslovili požadavek zrušit ústavní paragraf zakotvující vedoucí úlohu komunistické strany ve společnosti. Slovenskou vládu jsme rekonstruovali tak, že Veřejnost proti násilí byla v dané chvíli hegemonem ve společnosti.
Ján Budaj, spoluzakladatel VPN
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist