ANALÝZA
Rozvojové země proti znečištění
Výrazně omezit průmyslové exhalace se daří stále stoupajícímu počtu rozvojových zemí. Sázejí především na místní samosprávu, sílu kapitálových trhů a aktivitu soukromých společností specializujících se zejména na čištění ovzduší a vodních zdrojů. Přesto právě třetí svět trpí nejvíce ekologickými zátěžemi vyvolanými rostoucí průmyslovou výrobou, konstatuje právě zveřejněná zpráva Světové banky věnovaná stavu životního prostředí ve světě a jeho výhledům.
Předpokládaný růst obyvatelstva planety až na 10 miliard v roce 2050 povede k velice výraznému vzestupu hospodářství v rozvojových zemích, kde už dnes žije více než polovina lidstva. Díky pětiprocentnímu průměrnému ročnímu hospodářskému růstu se hrubý domácí produkt na jejich obyvatele zvýší na 4000 dolarů. Zda se toho lidstvo dožije, je otázkou; zatím nic nenasvědčuje tomu, že by zrychlujícímu se hospodářskému tempu odpovídala v nejchudších zemích úroveň ochrany životního prostředí.
Přesto příklady z tzv. bohatého Severu naznačují, že řešení v podobě udržitelného ekologického růstu existuje. Péče o životní prostředí už dnes umožňuje prosperitu celé řady odvětví a regionů a podněcuje výzkum a vývoj, jehož plody nalézají uplatnění i v dalších oborech.
Chudé a zpravidla přelidněné státy však stojí před dilematem, zda připustit provozy mnohdy zatěžující životní prostředí, anebo trvat na ekologických požadavcích vůči jejich majitelům. Vzhledem k tomu, že klíčové ekologické problémy současnosti jako globální oteplení, zánik lesů a biologických druhů i další se dotýkají celého lidstva, nemá stěhování neekologických provozů do třetího světa příliš velkou budoucnost.
Za klíče k úspěchu považují analytici Světové banky dostatek odpovídajících informací, výchovu veřejnosti k ekologickému pohledu na život a podpora jejich širší účasti při vytyčování cílů. Řada programů tak získala uznání mezi obyvateli Filipín, Indonésie, Kolumbie, Brazílie a dalších zemí.
Kontrola znečištění může na prahu 21. století dostat novou podobu. Regulace bude využívat podstatně více informací a bude daleko průhlednější. Obyvatelé budou na ekologickou politiku státu a jeho institucí působit množstvím kanálů a ekologické agentury budou sloužit daleko více jako zprostředkovatelé než jako diktátoři. Světová banka chce přispívat k omezování průmyslového znečištění zejména tím, že povede země k přijímání nezbytných hospodářských reforem a prosperující státy k podpoře ekologické kontroly.
Vladimír Pick
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist