Ve špatném stavebně-technickém stavu domu může mít prsty soused
Příčina špatného stavebně-technického stavu dvojdomku, a potažmo i snížení jeho hodnoty, může být i ve stavební nekázni souseda. Takové případy, kterých není v ČR zrovna pomálu, začínají většinou nedodržením stavebních postupů na straně stavebníka, který začíná stavět dvojdomek jako druhý. Časem (i v průběhu několika desítek let) pak může dojít k statickým poruchám, a to i v dříve postavené části objektu. A protože oprava statických poruch je poměrně závažnou záležitostí, kterou nelze odkládat, musí majitel nemovitosti situaci urychleně řešit. Těžké procitnutí nastane v momentě, kdy poškozený zjistí, že oprava statiky se může pohybovat od několika desítek až po stovky tisíc korun.
Další nepříjemné překvapení nastává v momentě, kdy poškozený majitel dvojdomku zjistí, že rozhodnutí místního stavebního úřadu o okamžité opravě objektu nemusí být vlastníkem druhé části domu vůbec respektováno.
Často nezbývá jiné řešení než celou záležitost předat k občansko-právnímu soudu. Spolu s délkou čekací doby na vlastní soud a poté soudní rozhodnutí ale roste i výše nutných nákladů, se kterými musí majitel domu počítat. "Banalita", kterou české zákony neumožňují rychle vyřešit, tak může pro poškozeného znamenat obrovskou finanční zátěž.
Stranu připravila: Hana Vorlíčková
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist