Pragmatismu něco schází

Češi se většinou chovají pragmaticky. Větší emocionální vzedmutí národní povahy se ukazují pouze v dobách velkých revolučních zvratů či do očí bijících katastrof, jako byly povodně v létě 1997. To se celý národ vzedme ke spontánním akcím, chvíli jednáme, jako bychom chtěli pohnout i kolem dějin, a máme pocit, že jsme středem světa. Potom jsme na sebe hrdí a myslíme si, že nám ona jednota a kladná aktivita vydrží.
Jenže to jsou krásné nesplnitelné iluze. Zůstáváme jen lidmi a to velmi různými. A podle toho se v dobách relativního klidu chováme a vše se vrací do předešlých kolejí. Někdo se snaží urvat si z majetku, který se nabízí lacino, jiný se zase drží židle, která přináší moc. A brzo už neplatí všichni za jednoho, ale všichni na jednoho a všichni proti všem.
Naše minulost vyhlíží jako dějiny vnitřních svárů i mimořádných a ojedinělých okamžiků jednoty. K vybočení z tohoto cyklu by pomohlo, kdybychom pragmatismus i ve všední den dokázali obohatit o hlubší rozměr, například přiznat své chyby a nést za ně důsledky. Přízemnost ani lakování skutečností na růžovo nepomohou. Pokud se nepokusíme toto změnit, riskujeme, že v jistém ohledu zůstaneme dětmi a náš národ nebude nikdy dospělý.
(bal)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist