Věřitelé plzeňského podniku se dohodli na podpisu dlouhodobé standstill dohody

Šéfem Škody Plzeň Martin Roman

Roman, který provedl úspěšnou restrukturalizaci v Jance Radotín, nevylučuje ukončení některých nelukrativních oborů v plzeňském podniku.
Plzeň (jis)
V průběhu ledna příštího roku se stane generálním ředitelem Škody Plzeň současný šéf firmy Janka Radotín Martin Roman. Po několikaměsíčních kontaktech zvolila včera dozorčí rada složená s věřitelů a akcionářů Romana do představenstva. Současně doporučila tomuto orgánu, aby vedle postu ředitele zastával i funkci předsedy představenstva. Martin Roman působil v Jance šest let, a právě úspěšné provedení její restrukturalizace bylo důvodem, proč mu bylo nabídnuto řízení plzeňského koncernu.
"Mám jasnou představu o postupu restrukturalizace Škody založené na rozvoji několika perspektivních oborů a prodeji nebo i možném ukončení oborů, ve kterých Škoda nemá šanci se úspěšně prosadit. Tato restrukturalizace je jedinou cestou k přežití a obnovení prosperity tohoto strategického podniku, současně však bude několikaletým a někdy i bolestivým procesem. Jinou šanci však Škoda nemá," uvedl Roman.
Dozorčí rada včera rovněž rozhodla o novém složení pětičlenného představenstva podniku. Z něho byl odvolán Miloslav Doležal, Václav Lobovský a Jan Musil. Novými členy se stali Martin Roman a personální ředitel Škodovky Michal Kraus. Pátý člen bude doplněn podle tiskového mluvčího Škody Karla Samce během ledna. Poté ze svého středu zvolí předsedu představenstva a následně generálního ředitele Škody. Dosavadní šéf podniku Jiří Hlavica v představenstvu setrval společně s finančním ředitelem Škody Tomášem Krskem. Hlavica byl šéfem Škody od letošního února, pod jeho vedením se podařilo odvrátit hrozbu konkursu a zařadit firmu do vládního revitalizačního programu.
Věřitelé se včera dohodli na podpisu dlouhodobé standstill dohody, ve které se zaváží, že nesníží v podniku svoji úvěrovou angažovanost a nenavrhnou podnik do konkursu. Podle již dřívějších zpráv se dá předpokládat, že pod dohodou budou podpisy za Investiční a Poštovní banku, Konsolidační banku, Komerční banku, Société Générale a Fuji Bank. Podle analytiků je dohoda důkazem, že banky podporují nastartovanou cestu restrukturalizace podniku a dávají mu perspektivu.
Podstatných změn se podnik dočkal těsně před mimořádnou valnou hromadou, která je svolána na 20. prosince. Na programu je snížení základního jmění z 9,5 na 2,3 miliardy korun. Tím má být vypořádána kumulovaná ztráta podniku z předchozích let, jež přesáhla osm miliard korun. Dá se předpokládat, že redukce jmění bude schválena, protože tento krok blokoval bývalý největší 25procentní akcionář Lubomír Soudek, který již mimo hru. Jeho firma Nero, v jejímž majetku akcie byly, nedávno zkrachovala. Nyní se na řízení Škody podílí správce konkursní podstaty. Po snížení jmění se počítá s následným navýšením státní Konsolidační bankou formou kapitalizace její pohledávky ve výši 1,5 miliardy korun. Navýšení musí ještě schválit vláda.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist