Demografický vývoj naší planety se ocitl na křižovatce

Místo pro šest miliard lidských bytostí

Podle propočtu Populačního fondu OSN se 12. října narodilo dítě, které dovršilo šestou miliardu obyvatel planety. Země přitom není nikterak ideálním místem k životu. Jedna miliarda lidí trpí chudobou, nedostává se jí čisté vody, ani kvalitní zdravotní péče či vzdělání.
Přírůstek obyvatelstva zeměkoule se zrychluje. Na počátku našeho století žilo na světě 1,5 miliardy lidí. Cesta od první miliardy (v roce 1804) k druhé (1927) trvala 123 let, ke třetí (1960) třiatřicet, ke čtvrté (1974) čtrnáct, k páté (1987) třináct let. Šestou miliardu světová populace získala za 12 let. Ačkoliv Evropa stárne a také v Severní Americe a Japonsku se nárůst obyvatel zastavil, je polovina světové populace mladší 25 let. Ve 62 zemích v Africe, Asii a Latinské Americe tvoří 40 % obyvatel děti mladší 15 let a nejmladší kontinent Afrika má věkový průměr 18 let.
Každý rok se na zemi narodí 78 miliónů dětí, z toho 95 % v rozvojových zemích. Největší přírůstek obyvatel je v oblasti subsaharské Afriky a jižní a západní Asie. V roce 1960 byla Evropa co do počtu obyvatel dvojnásobně větší než Afrika, dnes mají Afričané trojnásobnou převahu. Pouze každý pátý člověk na světě nežije v rozvojové zemi.
Základem politiky ovlivňující populační vývoj je zajistit stejná práva pro muže i ženy, eliminovat násilí na ženách a posílit schopnost žen ovlivňovat graviditu. Konkrétním krokem je mimo jiné zdravotní osvěta, včetně osvěty plánování rodiny. Především v rozvojových zemí je nutné omezit projevy násilí vůči ženám. Stále více rozvojových zemí přijímá zákony na vymýcení dívčí obřízky, vypisuje tresty za znásilňování, zákonnými prostředky zabraňuje nuceným sňatkům, domácímu násilí či dokonce obřadním vraždám.

Demografické trendy

Celosvětově se prosazuje trend snižování počtu dětí na jednu rodinu. V 61 zemích, které dohromady tvoří 44 % světové populace, připadne méně než dvě děti na jeden pár, to znamená, že se obyvatelstvo početně jen "nahrazuje". Ale i kdyby se "nahrazovacího přírůstku" dosáhlo okamžitě na celém světě, bude světová populace ještě několik desetiletí narůstat. Je to způsobeno tím, že obrovské množství mladých lidí je právě na počátku období potenciálního rodičovství. Zároveň se však zvyšuje průměrný věk prvorodiček z 18 na 23 let, což by mohlo celkové číslo očekávané populace snížit o 40 %.
Na počátku 50. let připadalo na jednu rodinu v rozvinutých zemích 2,8 dětí, dnes je to 1,6. V méně rozvinutých oblastech klesla porodnost z 6,2 dětí na jednu ženu v roce 1950 na necelé tři děti a tendence ukazuje na další snižování počtu dětí. Porodnost klesla za posledních padesát let nejradikálněji v Asii (z 5,6 na 2,6) a nejméně v subsaharské Africe (z 6,5 na 5,5).
Snižování porodnosti vytváří také ekonomickou výhodu. Velké množství mladých lidí vstoupí do pracovního procesu, stanou se součástí pracovní síly země, zatímco se bude rodit stále méně dětí. Z tohoto "demokratického bonusu" těží východní Asie. Ekonomický rozvoj vedl například k rozšíření investic a spoření domácností i státu a více financí se zase zpátky věnovalo na sociální oblast. Podobnou příležitost ekonomické výhody by měly získat během deseti let také jižní Asie a Afrika. K tomu je však potřeba zesílit vzdělávání, zdravotní péči a přijmout další podpůrné programy.
Avšak zisk jako výsledek vyšších investic do sociálního sektoru je velmi citlivý na globální finanční nestabilitu. Podle studie Populačního fondu OSN, finanční krize, která se započala v jihovýchodní Asii v roce 1997, uvrhla milióny lidí do bídy. Finanční škrty postihly nejvíce sociální sféru a měly dopad také na práva žen a reprodukční programy.

Prognóza: nárůst se sníží

Nejen zásluhou zkvalitnění zdravotní péče, ale také osvětou a šířením práv žen se snížil globální nárůst populace, a to dokonce mnohem více, než se předpokládalo. Odbor sociálních a ekonomických záležitosti OSN odhaduje, že v roce 2050 bude na světě 8,9 miliardy lidí, zatímco v roce 1996 stejný zdroj odhadoval na stejný letopočet 9,4 miliardy. Nižší současný odhad je však z velké části způsoben také tím, že se zvyšuje počet úmrtí v důsledku AIDS, nejvíce v oblasti subsaharské Afriky a Indie. Ve 29 afrických státech je průměrný lidský život o sedm let kratší, než by byl bez nemoci AIDS. V těchto zemích však nebude počet obyvatel klesat, protože je zde stále velmi vysoká porodnost. Například v Botswaně, kde je každý čtvrtý obyvatel nakažen virem HIV nebo nemocen AIDS, klesl věkový průměr ze 61 let v 80. letech na současných 47 a očekává se, že průměrný Botswaňan se v roce 2010 dožije pouhých 38 let. Přesto se zde počet obyvatel do roku 2050 zdvojnásobí.

Lidé se stěhují do měst

Města narůstají nejrychleji v rozvojových zemích. Na začátku století žil ve městě každý desátý člověk, dnes je to téměř každý druhý. Do roku 2030 se předpokládá, že v urbanizovaných oblastech bude žít už 60 % světové populace. Důsledkem tohoto rapidního nárůstu měst jsou chudé periferie, ubohá obydlí, ve kterých v hrozných životních podmínkách žije asi 1,5 miliardy lidí na celém světě. Narůstat bude také počet megaměst s počtem obyvatel vyšším než 10 miliónů. V roce 1960 byla tak velká města pouze dvě, dnes jich je 17 a do roku 2015 jich asi bude 26.
V mnoha zemích světa stojí otázka migrace na prvním místě politických programů, protože počet migrantů neustále roste. Mezi roky 1965 - 1990 se migrace rozšířila ze 75 na 120 miliónů. Lidé, kteří cestují do zahraničí za prací, posílají domů více než 70 miliard kanadských dolarů ročně. Průmysl v mnoha rozvinutých zemích je závislý na pracovní síle a dovednosti imigrantů. Stále větší počet migrantů jsou ženy, v roce 1990 tvořily 50 %.

Právo na reprodukci

Reprodukční právo vymezila Káhirská konference OSN jako právo na svobodný vstup do manželství, na volbu počtu dětí i načasování mateřství (otcovství) na základě rovnosti mezi mužem a ženou, právo na nejvyšší standard lékařské péče o pohlavní zdraví a nepřípustnost sexuálního násilí. Více než půl miliónu žen v rozvojových zemích každý rok zemře v důsledku těhotenství a sedm miliónů těhotných trpí infekcí nebo zraněním, 70 tisíc žen ročně zemře při neodborném potratu. Pohlavních nemocí zaznamenávají zdravotníci více než 330 miliónů za rok, každou minutu se nakazí 11 lidí infekcí HIV. Téměř polovina ze 175 miliónů těhotenství na světě za rok je nechtěných, 350 miliónů žen na celém světě nemá přístup k žádné z bezpečných a efektivních antikoncepcí a téměř polovina ze 130 porodů proběhne každoročně bez asistence odborně vyškolené osoby. Polovina žen se během svého života stane obětí sexuálního násilí. Ženy také tvoří dvě třetiny lidí, kteří neumějí číst a psát. Antikoncepční metody se stále rozšiřují, přesto se v rozvojových zemích více než čtvrtina mladých párů ještě s žádným prostředkem antikoncepce vůbec nesetkala.
Připravila Magdalena Váňová
(s využitím materiálů OSN)


Například....
...Írán: Polovině obyvatel šedesátimiliónové země je méně než 20 let. "Íránu hrozí, že bude pohlcen vlastním národem. Plánované rodičovství je prioritou státu," říká ředitel zdejší továrny na kondomy Kamrán Hášemí.
...Rakousko: Růst počtu obyvatelstva, trvající nepřetržitě od začátku 18. století a v posledních desetiletích stále pomalejší, se změní v pokles. Počínaje rokem 2000 bude alpská republika zřejmě registrovat více úmrtí než narození.
...Čína: List Žen-min ž'-pao připomíná závazek nejlidnatější země pokračovat v přísné politice kontroly porodnosti. "Přestože demografická exploze byla zbrzděna, situace zůstává vážná..."

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist