Nový hadronový urychlovač bude stát téměř dvě a půl miliardy švýcarských franků


Dosud největším a technicky nejnáročnějším výzkumným zařízením světa se má stát velký hadronový urychlovač LHC (Large Hadron Collider), jehož výstavbu v polovině prosince schválila rada CERN - nejvyšší orgán Evropské laboratoře pro fyziku částic. Urychlovač se bude stavět ve Švýcarsku, má získat nové poznatky o struktuře hmoty a základních silách působících v přírodě a odpovědět na otázky, jak vznikl vesmír, jak vzniká hmota vůbec a co tvoří 90 procent veškeré hmoty vesmíru, o které zatím víme velmi málo.

Vybudování tohoto zařízení bude představovat průlom v mnoha technologiích od elektroniky počínaje až po vakuovou techniku a nové materiály konče. Velký hadronový srážeč bude urychlovat částice na energie 14 miliónů miliónů elektronvoltů (14 TeV) v kruhovém 27 km dlouhém tunelu v hloubce asi 100 m pod povrchem Země pomocí supravodivých rezonančních dutin a asi 1200 supravodivých, 14 m dlouhých magnetů s intenzitou magnetického pole 8,3 T.

Projekt LHC bude stát přibližně 2,4 miliardy švýcarských franků. Uskutečnit se má nejpozději do roku 2008, kromě 19 členských zemí CERN (mezi které patří i Česká republika) se na něm chce podílet i řada dalších států, například USA, Japonsko, Kanada, Indie, Izrael a Čína.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist