O domácí potravinářské stroje je opět zájem


[*] Specializovanému strojírenství vážněji nehrozí konkurence v pekárenském oboru

Úspěch potravinářského strojírenství může spočívat i v tom, co ovlivňuje národní zvyk. České pekárenské produkty jsou zpravidla výjimečné. Zahraniční specializované strojírenské firmy nemají vážnější úmysly vyvíjet, konstruovat a sériově vyrábět ojedinělá zařízení, jejichž odbyt je s určitými problémy zajištěn jen v České republice.

Akciová společnost Severočeské strojírny se sídlem v Liberci vznikla na základě výrobních a odbytových možností dvou zakladatelů. Liberecké strojírny, s. r. o., (50 procent akcií) mají výrobní zázemí. Druhým akcionářem jsou Jizerské pekárny, s. r. o., které se intenzívně věnují obchodu s potravinářskými stroji a jejich dalšímu vývoji. Společná firma se specializuje na výrobu tvarovacích, dávkovacích a dopravních zařízení pro pekařskou a cukrářskou výrobu. Výrobní program zahrnuje univerzální linky běžného pečiva schopné vyrábět až 15 tisíc kusů pečiva. Severočeské strojírny však reagují i na požadavky malovýrobců. V loňském roce vybavili jednoúčelovým tvarovacím zařízením pekárny v Praze-Vysočanech, Brandýse n. L., Táboře a Pelhřimově. Část produkce koupily pekárenské provozy na Slovensku.

"Začátkem devadesátých let začalo do republiky proudit velké množství strojů na výrobu pečiva. Řada z nich - až na boxové pece - stojí. Zvykli jsme si na náš typ rohlíků, housek a vek. Tradiční francouzské pečivo lákalo jen krátkodobě," konstatoval člen představenstva akciové společnosti Milan Štícha.

Severočeské strojírny opět pociťují zájem o speciální linky na tvarování nám blízkého pečiva. Podle odhadů je stav odepsanosti většiny technického zařízení v pekárnách v ČR vyšší než 75 procent. Je tedy zřejmé, že největší oživení výroby mohou Severočeské strojírny teprve očekávat. Přitom životnost většiny linek příliš nepřesahuje desetiletou hranici. Složité hledání "chutí" našich spotřebitelů zkraje devadesátých let dalo nakonec za pravdu oběma zakladatelům akciové společnosti, kteří správně odhadli, že jejich chvíle musí přijít. "Zahraniční firmy nám až na výjimky nekonkurují. Pokud mají srovnatelný výrobek, je až čtyřnásobně dražší. Většinu strojů však nemají ve výrobním programu. V domácím prostředí sice máme konkurenci, ale nejspíš jsme největším producentem v daném oboru," řekl M. Štícha.

Akciová společnost za necelý rok svého loňského působení vykázala obrat osm miliónů korun. Šedesát zaměstnanců vytvořilo mírný bilanční zisk. Již v tomto roce je předpoklad, že se obrat firmy zdvojnásobí a v dalších letech bude dynamicky narůstat. Těmto záměrům také odpovídá několik nových variant potravinářských tvarovacích strojů, z nichž některé Severočeské strojírny představí na veletrhu Salima.

STANISLAV ŠETINA

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist