DOPIS TÝDNE

Dekagram, nebo gram?


Měl jsem příležitost si několikrát ověřit, jak se prodavačů různých věkových kategorií zmocňuje nejistota, když požaduji 100 nebo 200 gramů různých potravinářských výrobků. Především mne to překvapilo u některých mladých zaměstnanců, kteří museli projít přípravou v učňovských střediscích.

Již 20 let platí ČSN 01 1300, podle které se násobky a díly jednotek tvoří především podle třetí mocniny deseti (1 kg = 1000 g, 1 g = 1000 mg, 1 litr = 1000 ml atd.) Jen ve zvlášť odůvodněných případech lze použít předpony s odstupňováním po dekadickém řádu.

Dekagram není sice jednotkou zakázanou, podíváme-li se však na něj z širšího a i mezinárodního hlediska, jde v podstatě o českou specialitu. Po překročení našich hranic na kteroukoli světovou stranu, se nakupuje vždy v gramech, případně kilogramech. Používání této "jednotky" je u nás dáno určitou tradicí a zvyklostmi. Kdybychom se však důsledně drželi těchto tradic, měřili bychom dodnes v loktech, sázích a věrtelech.

Nemyslím, že by obchodní síť byla zvlášť zdůvodněným případem pro používání dekagramu nehledě k tomu, že již po mnoho let jsou obchody vybaveny vahami, na nichž je stupnice pouze v gramech.

Prof. Ing. PAVEL PITTER, DrSc., Praha

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist