SPOTŘEBNĺ PRŮMYSL

Textilní, oděvní a kožedělný průmysl snad již překonaly nejhlubší krizi


[*] Výrobci prý silně pociťují nelegální a dumpingové dovozy

Výsledky českého textilního, oděvního a kožedělného průmyslu (TOK) za rok 1994 signalizují mírný nárůst výroby. Sestupné trendy z let 1990 až 1993 se zastavily a experti doufají, že byla překonána kritická spodní hranice. Produkce v běžných cenách

stoupla proti roku 1993 o 4,5 procenta, avšak v porovnání s rokem 1990 dosáhla zatím jen 95 procent. Ve srovnatelných cenách by objem loňské výroby představoval pouze 45,5 procenta objemu téhož ukazatele z roku 1990. Informoval o tom Stanislav Nosek, prezident Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu (ATOK).

Za nejpozitivnější jev uvedl skutečnost, že komodity TOK dosáhly v roce 1994 opět aktivní bilance zahraničního obchodu s výsledným saldem přes 14 miliard korun. "To je dobrým vkladem textilního, oděvního a kožedělného průmyslu do schodku v zahraničním obchodě, který činí za první čtvrtletí letošního roku přes 18 miliard korun," připomněl S. Nosek. Textilní průmysl se opět vrací do pozice velmi významného exportéra. Celkový export komodit TOK loni překročil 41 miliard korun a v porovnání s rokem 1993 vzrostl o 15 procent. Největším odběratelem byly země Evropské unie (51,4 procent), ostatně do celé Evropy směřovalo přes 90 procent tohoto exportu.

"V rámci spotřebního průmyslu jsme čtvrtým největším odvětvím, ale ve vývozu zaujímáme třetí pozici," uvedl prezident ATOK. "Objem našeho zahraničního inkasa není zanedbatelný mimo jiné i vzhledem k výrazně kratším platebním lhůtám než v jiných oborech. Díky dobré spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR se nám podařilo odbourat nebo snížit dovozní cla na řadu textilních materiálů, zejména chemických vláken. Dříve byli naši výrobci již při jejich nákupu před vlastním vývozem finálního výrobku diskriminováni vysokou cenou materiálu. Na druhou stranu se nám dosud nepodařilo zcela odstranit dovozní clo například na len a hlavně zajistit ochranu domácího trhu před nelegálním a dumpingovým dovozem."

K pozitivnímu obratu však podle S. Noska zdaleka nedošlo ve všech podnicích zmíněného sektoru. Stále větší problémy mají například čeští výrobci koberců a podlahových krytin, jejichž existenci ohrožují koberce z dovozu. Jsou totiž tak levné, že cena by nekryla ani případný dovoz surovin pro tuzemskou výrobu. Jak soudí představitelé asociace, buď má zahraniční konkurence přístup k výrazně levnějším surovinám, nebo jde o nelegální dovozy.

Podíl tuzemského textilního a oděvního zboží na celkovém obratu vnitřní maloobchodní sítě podle odhadu expertů zřejmě nedosahuje ani 30 procent (přesnější údaje z maloobchodu neexistují). V běžných cenách se prodej na domácím trhu snížil v letech 1990 až 1994 asi o 40 procent.

Dodávky našich výrobců do maloobchodu klesly loni v porovnání s rokem 1993 o čtyři procenta.

Příčiny zůstávají stejné: neregulovaný dovoz textilu a oděvů ve výši 26 miliard Kč, nelegální dovoz zboží, jehož výsledná cena často nekryje ani cenu základního materiálu, možnost dovážet do ČR i výrobky, které nesplňují kritéria pro vstup na trh v zemích EU a jinde. Patří sem také další nárůst dovozu tzv. second-handu neznámého původu (loni již dosáhl úrovně 21 tisíc tun, což představuje třetinu množství oděvů, které tuzemští výrobci dodali do maloobchodu).

ALENA DRÁBOVÁ

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist