VÝROBA STAVEBNĺCH HMOT
Lias Vintířov se s kamenivem Liapor velmi dobře prosazuje v zahraničí
[*] Bývalou panelárnu zachránil přechod pod německou firmu
Zhruba 20 miliónů DEM investuje v průběhu let 1993 až 1995 Lias Vintířov - Lehký stavební materiál, komanditní společnost, jejíž obrat má letos dosáhnout 350 miliónů Kč, což by bylo o 92 miliónů více než loni. V letech 1993 a 1994 firma investovala především do výroby ekologického materiálu Liaporu - 250 miliónů, přičemž letos plánuje dalších 95 miliónů Kč. Ze dvou třetin se jednalo o investice z vlastních zdrojů, zbytek financoval německý partner. Lias je nyní nejmodernějším podnikem svého druhu u nás, domnívá se obchodní ředitel Rudolf Borýsek.
Přibližně 60 procent objemu výroby společnosti tvoří lehké, ekologicky čisté kamenivo Liapor, které je základem ekologického zdicího programu s vysokým tepelným odporem. Vyrábí se 30 let - dříve pod obchodním názvem Keramzit a Kevint. Letos získal liapor cenu FOR ECO a podle vedení firmy má světově srovnatelnou kvalitu. Výrobní program dále zahrnuje prefabrikované díly a celé stavební jednotky, které firma z 90 procent exportuje. Hlavní program společnosti doplňuje výroba zámkových betonových dlažeb. Na všechny výrobky má firma certifikát jakosti.
Někdejší panelárnu a keramzitku ve Vintířově převzala v srpnu roku 1992 německá firma Lias Franken, největší ze třiceti evropských producentů lehkého pórovitého kameniva. Zachránila ji tak před krachem, který ji hrozil vinou 30 let staré technologie a totálního útlumu stavebnictví. Partner vložil know-how na technologii výroby, zpracování suroviny a řízení firmy a otevřel Liasu cestu na evropské trhy. Dnes má firma 240 zaměstnanců, což je o 20 procent více než při spojení s německým partnerem. Lias Franken, který chce i nadále veškeré zisky ve Vintířově reinvestovat, prodává 1,35 miliónu metrů krychlových liaporu ročně. Lias Vintířov má na německém trhu, který je schopen absorbovat asi dva milióny m3 liaporu, zhruba desetinový podíl.
Lias Franken zajistil vintířovské firmě také značku, takže se bývalý keramzit pod obchodním názvem Liapor včetně dalších výrobků prodává v SRN za stejné ceny, jaké má mateřská firma. Společnost vyváží nyní do Německa (v SRN má 80 partnerů), Rakouska, Polska, Maďarska a na Slovensko zhruba tři čtvrtiny produkce kameniva za ceny, které jsou zásluhou kvality vintířovského liaporu až o 15 procent vyšší než průměrné světové. V ČR ale firma prodává liapor asi o polovinu levněji. Českým zákazníkům slouží firma také jako vývojová laboratoř. V ČR firma své výrobky chrání, ale udělila už výrobní licence 12 partnerům (plus dvěma slovenským), kterým zajištuje maximální technickou a marketingovou podporu. Lias Vintířov založil Sdružení výrobců betonového zboží.
Ekologický přístup Liasu Vintířov k výrobě spočívá v tom, že firma získává kamenivo vypalováním nadložních cyprisových jílů ze sloje povrchového lomu Jiří na Sokolovsku při teplotě 1150 stupňů Celsia. Nadloží je vlastně odpad, který společnost recykluje. Do ekologie už investovala přes 50 miliónů Kč. Začátkem letošního roku dokončila instalaci elektrostatického filtru za 35 miliónů Kč, čímž se výrobní technologie spolu s pneumatickou dopravou a odprášenou třídírnou, drtírnou a výdejem materiálu stala stoprocentně bezodpadovou.
VÁCLAV PROKŠ
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist