České banky podstoupily rating Moody's, výsledky budou v lednu
[*] Podle neoficiálních zpráv nejlépe dopadla Komerční banka
[*] Některé peněžní ústavy byly ohodnoceny jako velmi slabé
Zatímco dosud světová ratingová agentura Moody's na přání svých klientů (investorů) analyzovala investiční rizika pouze u České republiky jako celku, nyní se středem jejího zájmu stávají české banky. Našemu listu to potvrdil Jonathan R. Schiffer z Moody's Investors Service. Agentura již ohodnotila pět polských bank, které se všechny umístily na neinvestičním stupni, tedy v dolní části žebříčku. Výsledky českých bank by měly být zveřejněny v polovině ledna příštího roku. Podle dvou nezávislých zdrojů nejlepší pozici z necelé desítky hodnocených ústavů získala Komerční banka. Ani ta však nemohla získat vyšší hodnocení než Baa1, což je relativně příznivý, tzv. investiční stupeň. Právě tuto známku dostala Česká republika, a je tedy stropem pro všechny české subjekty. Za KB údajně následují Česká spořitelna a ČSOB, zatímco Investiční a Poštovní banka skončila ze čtveřice největších českých finančních domů na posledním místě.
KB je navíc podle letošního žebříčku světových bank vydávaného britským měsíčníkem The Banker nejúspěšnějším peněžním ústavem z postkomunistických států. Obsadila 318. místo, čím si proti loňsku polepšila o 200 míst.
Již na podzim někteří představitelé velkých peněžních ústavů, jako například Komerční banky, České spořitelny či Československé obchodní banky, potvrdili zájem specialistů z Moody's a ze Standard and Poor's o provedení ratingu. "Závěr analýzy Moody's ovšem ještě udělaný nebyl," řekl náměstek Kotlář ze spořitelny. K výsledkům se vedení ČS ještě dodatečně vyjadřovalo a věří, že některé připomínky budou v definitivním hodnocení vzaty v potaz.
Agentura Moody's v českých bankách zjišťovala tři druhy ratingu.
Jednak dlouhodobý, který slouží k hodnocení specifických dlužních instrumentů (dluhopisů) a hodnotí schopnost splácet dlouhodobé závazky a úroveň ochrany držitele cenného papíru.
Dále šlo o krátkodobý rating, který se vztahuje na schopnost emitenta splácet krátkodobé závazky, nikoliv na specifické krátkodobé programy. Odborníci rovněž zajišťovali finanční sílu bank, kterou dělí na stupně A až E, a informují tak investory o vnitřní stabilitě peněžních ústavů. Písmeno A přitom označuje banku výjimečnou, E naopak banku velmi slabou, která potřebuje vnější pomoc a podporu. Podle informací z dobře informovaných bankovních kruhů byly mezi necelou desítkou hodnocených českých bank nejméně dvě, kterým Moody's přiřadila písmeno E.
Také ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) připravuje hodnocení českých bank. Nejde však o rating jednotlivých peněžních ústavů, ale bankovního systému jako celku podobně, jako to udělala v Polsku. HN to řekl Daniel Martin z londýnské pobočky S&P s tím, že výsledek by se měl objevit během prvního čtvrtletí příštího roku. S&P chce také "oznámkovat" šest českých bank (KB, ČS, ČSOB, ŽB, IPB a Agrobanku) čísly od jedné do pěti, přičemž jednička znamená silnou a zajištěnou banku. Klasický rating dělá S&P pouze na vyžádání a z České republiky zatím taková žádost od žádné banky nepřišla, řekl našemu listu ředitel S&P v Londýně Conrad Reuss.
OLGA SKALKOVÁ,
JAN KADEŘÁBEK
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist