Malé a střední peněžní ústavy v ČR (7)


Informacemi o Universal bance pokračujeme v našem seriálu o malých a středních peněžních ústavech, který by měl klientům jednotlivých bank umožnit alespoň do určité míry posoudit jejich zdraví. Kromě základních informací o bilanční sumě a objemech vkladů a úvěrů upozorňujeme především na kapitálovou přiměřenost, podíl klasifikovaných úvěrů na celkových úvěrech a k tomu samozřejmě objem vytvořených rezerv na problémové úvěry. Velice důležité jsou výňatky z auditorských zpráv, především pak jejich vyjádření k objemu vytvořených rezerv. Podle možností přinášíme i záměry představitelů bank, jak chtějí některé případné nedostatky odstraňovat. Další pokračování přineseme v příštím roce 4. ledna.

UNIVERSAL BANKA


Banka zahájila činnost v březnu 1993. Jde o univerzální banku s devizovou licencí, kterou od České národní banky obdržela v květnu 1995. Podle sdělení banky mají více než desetiprocentní podíl na společnosti jen dva akcionáři - První severočeská poradenská a realitní společnost a Investiční fond Credit. Funkce generálního ředitele je v současnosti neobsazena a zastupováním generálního ředitele je pověřen Pavel Škobis. V čele představenstva je od prosince dřívější předseda dozorčí rady Jan Machač. Jeho místo zaujal Vladimír Krumphanzl.

Základní jmění Universal banky činí 600 miliónů Kč a je plně splaceno.

Bilanční suma banky ke konci září dosáhla výše 4 miliard Kč, což představuje od konce roku 1994 nárůst zhruba o sedm procent.

Objem vkladů na konci třetího čtvrtletí čítal 3,3 miliardy Kč, z toho 967 miliónů Kč byly termínované vklady od jiných bank. Úrokové sazby na primární klientské vklady v závislosti na době splatnosti vkladu činí od 8,5 procenta (vklady do jednoho měsíce) do 14,5 procenta (u dvouletých vkladů).

Objem poskytnutých úvěrů dosahoval 2,4 miliardy Kč a tvořil tak 61 procent aktiv. Běžným klientům byly poskytnuty úvěry v objemu 2,1 miliardy Kč, zbylá suma byla vypůjčena jiným bankám. V současné době se základní úroková sazba pro klientské úvěry pohybuje v ročním vyjádření na úrovni 16 procent.

1. poměr kapitálu k rizikově váženým aktivům (kapitálová přiměřenost) - 15,66 procenta

2. podíl klasifikovaných úvěrů na celkových úvěrech - 14,67 procenta

3. poměr vytvořených rezerv a opravných položek na klasifikované úvěry k váženým klasifikovaným úvěrům - (12,8 miliónu Kč / 189 miliónů Kč) = 7 procent

4. rezervy a opravné položky vytvořené v daném roce na klasifikované úvěry k zisku z bankovní činnosti

za rok 1993 - 6,4 miliónu Kč / 7,3 miliónu Kč = 88 procent

za rok 1994 - 21 miliónů Kč / 29,8 miliónu Kč = 70 procent

Audit Universal banky prováděla firma HZ Praha. Ve výroční zprávě za loňský rok je v auditorské zprávě uvedeno, že účetní uzávěrka společnosti věrně zobrazuje stav majetku, závazků, vlastního jmění a finanční situaci společnosti a výsledky hospodaření za rok 1994. Bohužel obvyklá pasáž o prověření úvěrového portfolia banky v souladu s opatřením ČNB, kterým se stanoví zásady klasifikace pohledávek z úvěrů a tvorby rezerv a opravných položek k těmto pohledávkám není ve výroční zprávě uvedena.

Pokud není v článku uvedeno jinak, údaje v předchozím textu se vztahují k 30. září 1995.

Martin Jašminský, Pavel Richter

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist