Sehrané úsilí v Bosně zdárně pokračuje
[*] První setkání velitele aliance s veliteli bojujících stran
[*] Stahování srbských i bosenských jednotek z pozic především v Sarajevu
SARAJEVO/ZÁHŘEB (ČTK) - Velitel americké divize se základnou v severobosenské Tuzle generál William Nash se včera poprvé setkal s vojenskými veliteli dříve znepřátelených bosenských stran. Setkání se konalo na severovýchodě Bosny v posávském koridoru na území kontrolovaném Srby. Generál Nash přijal vojenské velitele bosenských Srbů, bosenské vlády a bosenských Chorvatů. Srby zastupoval generál Novica Simič a Chorvaty generál Ivan Mamatuzovič. Velitel vládních sil generál Rasim Delič, který se měl schůzky také zúčastnit, za sebe poslal plukovníka Muharana Efendiče. Po hodinové schůzce si velitelé tří táborů a generál Nash stiskli před kamerami ruce.
Americký mluvčí plukovník Henry Startman, který koordinoval setkání, uvedl, že jednání se týkala aplikace mírové dohody, odminování a svobody pohybu všech osob v oblasti.
Srbští ozbrojenci na severu Bosny a Hercegoviny opustili včera první pozice nacházející se posávském koridoru v blízkosti kontrolního stanoviště vybudovaného den předtím americkými vojáky. Podle daytonských mírových dohod mají bojující strany opustit své pozice kolem frontové linie do 13. února, a to do hloubky čtyř kilometrů na každé straně.
Také stahování jednotek bosenských Srbů a bosenské, převážně muslimské armády z pozic v Sarajevu včera zdárně pokračovalo, aby mohlo být dokončeno do stanoveného termínu do půlnoci na dnešek. Sdělil to mluvčí NATO v Sarajevu Robert Anderson.
Bosenský ministr zahraničí M. Šačirbej včera ve Washingtonu obvinil bosenské Srby, že se pokoušejí zmařit mírový plán na Balkáně tím, že oddalují sjednocení Sarajeva a převod srbských částí města pod kontrolu bosenské vlády. Sarajevo je podle jeho slov zkušebním kamenem. Podaří-li se ho uchovat jako sjednocené město, podaří se udržet i jednotnou Bosnu a Hercegovinu.
M. Šačirbej podpořil také žádost NATO, aby USA pomohly k ochraně Sarajeva před případnými dělostřeleckými útoky dodávkou speciálních radarů. Vojenský mluvčí NATO v Záhřebu již včera oznámil, že na sarajevském letišti budou instalovány dva americké radarové systémy nezbytné k zajištění jeho bezpečnosti.
Více než polovina vojáků mnohonárodních sil (IFOR), kteří mají v Bosně zajišťovat realizaci mírové dohody, je týden po zahájení operace Sehrané úsilí již na místě. Oznámila to včera v záhřebském štábu Severoatlantická aliance. Mluvčí NATO v Záhřebu Konrad Freytag sdělil, že na území bývalé Jugoslávie již působí 34 590 vojáků IFOR. Jak dodal, 27 967 z nich je v Bosně a Hercegovině a zbylá část v Chorvatsku.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist